17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Euroleague: Μοιράστηκαν τον τίτλο του MVP οι Κόλσον και Μονέκε (vids)

Δύο ήταν οι πολυτιμότεροι παίκτες της 18ης αγωνιστικής της Euroleague. Τον τίτλο του MVP μοιράστηκαν οι Μπόνζι Κόλσον και Τσίμα Μονέκε, συγκεντρώνοντας αμφότεροι 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος MVP μίας αγωνιστικής της Euroleague στην καριέρα του Κόλσον, ενώ για τρίτη φορά αναδείχτηκε MVP ο Τσίμα Μονέκε, σε 33 αγώνες στο σύνολο στην καριέρα του στη διοργάνωση.

Συγκεκριμένα, ο Μπόνζι Κόλσον της Μακάμπι Τελ Αβίβ σημείωσε 27 πόντους στη νίκη των Ισραηλινών με 93-83 επί της Μονακό. Ο Κόλσον είχε 9/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα and 3/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, κέρδισε 5 φάουλ, ενώ υπέπεσε μόνο σε 1 λάθος.

Ο Τσίμα Μονέκε ήταν ο παίκτης που δυσαρέστησε τον Παναθηναϊκό χθες (3/1), με την Μπασκόνια να νικά με 75-73, στη Βιτόρια τους «πράσινους». Απέναντι στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ο Νιγηριανός σέντερ σημείωσε τους 17 από τους 20 συνολικά πόντους του στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα και ήταν χωρίς αμφιβολία ο «ήρωας» των Βάσκων. Τα 13 ριμπάουντ που μάζεψε απέναντι στον Παναθηναϊκό αποτελούν ρεκόρ καριέρας για τον Τσίμα Μονέκε. Είχε 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, εκ των οποίων με το ένα ισοφάρισε προς το τέλος, αλλά και 6/7 βολές, σε 25 λεπτά συμμετοχής.