16.9 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

EuroLeague: Μία χαμένη ευκαιρία, ένα «θρίλερ» και μία έκπληξη (vids)

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Τετάρτης (2/2) για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Μαδρίτη ως το μεγάλο αουτσάιντερ για το εκτός έδρας παιχνίδι με την πρωτοπόρο Ρεάλ. Στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε ικανός να κάνει την έκπληξη, ωστόσο σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε ροντέο, η ελληνική ομάδα έχασε 75-67 και μαζί μία μεγάλη ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό εκτός προγράμματος. Η «Βασίλισσα» παραμένει στην κορυφή με ρεκόρ 19-3, την ώρα που οι Πειραιώτες με 12-9 είναι έκτοι. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Ακόμα ένα... κλασικό παιχνίδι έδωσαν στη Μόσχα η ΤΣΣΚΑ και η Αναντολού Εφές, παρά το γεγονός ότι δεν είχαν στην άκρη του πάγκου τους τον Δημήτρη Ιτούδη και τον Εργκίν Αταμάν αντίστοιχα λόγω κορονοϊού. Η «μάχη» των δύο ομάδων ήταν επική και κρίθηκε στην παράταση με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητής (97-99και να κάνουν σημαντικό βήμα για να προλάβουν  το «τρένο» που οδηγεί στα πλέι οφ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν πλέον στο 11-11, με τους ηττημένους να «πέφτουν» στο 13-9. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Η έκπληξη της βραδιάς σημειώθηκε στο Βερολίνο. Εκεί η Άλμπα ήταν το αουτσάιντερ απέναντι στην εκπληκτική φέτος Ούνικς Καζάν. Οι Γερμανοί ανέτρεψαν τα προγνωστικά και πήραν τη νίκη με 81-53Με αυτό το αποτέλεσμα του συγκρότημα του κόουτς Γκονζάλεζ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-15 κι «έπιασε» στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα την Μπασκόνια. Στον αντίποδα οι Ρώσοι με δώδεκα νίκες σε 22 αναμετρήσεις στέκονται στην έβδομη θέση. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Τρίτης (1/2) ΕΔΩ.

Δείτε το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής ΕΔΩ.