32.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Euroleague: Η Βαλένθια των απουσιών “καθάρισε” την Έφες, νίκες για Μακάμπι και Μπαρτσελόνα! (pics+vids)

Η Μακάμπι κυριάρχησε σε όλη την αναμέτρηση, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, παίρνοντας μάλιστα τη διαφορά από την Παρτιζάν, επικρατώντας με 90-81 στην Menora Mivtachim Arena. Οι Σέρβοι στην πρώτη αναμέτρηση είχαν επικρατήσει με 96-88. Καθοριστικός για τους γηπεδούχους ο Λοερένζο Μπράουν (21 πόντους, 5 τελικές πάσες), που κάθε φορά που η Παρτιζάν προσπάθησε για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ήταν εκεί να δώσει τις απαραίτητες λύσεις. Στη Γαλλία η Βιλερμπάν πήγε να σοκάρει για 2η φορά τον τελευταίο μήνα τη Μπαρτσελόνα. Όμως στα τελευταία (4') της αναμέτρησης οι "μπλαουγκράνα" κράτησαν τη Βιλερμπάν στους μόλις δύο πόντους. Καθοριστικός ο Κόρεϊ Χίγκινς με 8 σερί πόντους στο τέλος. Αξιοθαύμαστη εμφάνιση από την Βαλένθια που παρά τις απουσίες της πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στην Εφές με 81-71. Ένα σερί 23-6 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ήταν αυτό που έκρινε την τύχη του αγώνα.

Μακάμπι-Παρτιζάν: 90-81

Με την ώθηση που της δίνει η έδρα της η Μακάμπι ξεκίνησε εκρηκτικά την αναμέτρηση. Στα πρώτα (5') σημείωσε ένα σερί 18-4, με τον Μπόνζι Κόλσον να έχει οχτώ από αυτούς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα παίρνοντας αρκετά καλάθια από ασίστ. Η Παρτιζάν από την άλλη ήταν οφθαλμοφανές ότι δυσκολευόταν να σκοράρει με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 24-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο η Παρτιζάν ξεκίνησε με την λογική να ρίξει λίγο τον ρυθμό ώστε να μπορέσει αρχικά να μην μεγαλώσει η διαφορά και αν ήταν δυνατό να μειώσει και σε μονοψήφιο επίπεδο. Με τους Ζακ Λε Ντέι και Κέβιν Πάντερ να παίρνουν ηγετικό ρόλο στην επίθεση των φιλοξενούμενων, η σερβική ομάδα άρχισε να δείχνει ένα καλύτερο πρόσωπο. Η Μακάμπι παρόλο που συνέχισε να παίζει με γρήγορο ρυθμό δεν έβρισκε τόσο εύκολα πλέον τα ελεύθερα σουτ. Πέρα του Κόλσον δεν υπήρχε κάποια άλλη σταθερή πηγή σκοραρίσματος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί και οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-39, υπέρ των Ισραηλινών.

Στην τρίτη περίοδο η Παρτιζάν μπήκε με σκοπό να ρίξει τη διαφορά και άλλο και να κυνηγήσει τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πλην όμως από το εναρκτήριο τρίποντο του Τρουφούνοβιτς που έριξε τη διαφορά στο -4, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Η Μακάμπι πάντα έβρισκε τις απαραίτητες λύσεις να συντηρήσει το υπέρ της προβάδισμα. Όπου λύση γράψτε το όνομα του Τζαρέλ Μάρτιν που σημείωσε έξι πόντους στην τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες τα "έσπασαν" έξω από τα 6.75, όμως το καλάθι του Λορένζο Μπράουν στην εκπνοή της περιόδου, έδωσε στην ομάδα του Όντεντ Κάτας, ένα αέρα εννέα πόντων (64-53).

Η Παρτιζάν προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Μάλιστα με τους δύο μεγάλους πρωταγωνιστές της Αλέκσα Αμπράμοβιτς (12 πόντους στην 4η) και Κέβιν Πάντερ (8 πόντους στην 4η), μείωσε δύο φορές στους 6 πόντους ( 73-67, 80-74) όμως δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει πιο κοντά. Ο Λορένζο Μπράουν ήταν εκεί να τελειώνει τις ελπίδες ανατροπής των Σέρβων. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο βάζοντας την υπογραφή του στη νίκη των γηπεδούχων με 90-81.

Βιλερμπάν-Μπαρτσελόνα: 75-82

Αρκετά χαμηλό το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν και το καλύτερό τους επιθετικό πρόσωπο. Σε αυτό το διάστημα η Βιλερμπάν έκανε ένα καλό σερί (8-0) κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-11.

Στη δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα έδειξε μία πολύ καλή εικόνα. Σε αυτό βοήθησε τα μέγιστα ο Άλεξ Αμπρίνες με τον Ισπανό γκαρντ να σημειώνει τρία σερί τρίποντα με αποτέλεσμα οι "μπλαουγκράνα" να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να προηγηθούν με εφτά πόντους (31-24) στο 15' της αναμέτρησης. Αυτή η καλή επιθετική εικόνα των φιλοξενούμενων συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, σημείωσε 31 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγείται στην ανάπαυλα με εννέα πόντους και το σκορ στο 42-33.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων εξανεμίστηκε σε μόλις (3') λεπτά στην τρίτη περίοδο. Η Βιλερμπάν με ένα επιμέρους σερί 12-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο με 45-42. Βέβαια δεν ήταν ένα προβάδισμα που θα φόβιζε την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί με τους Κόρεϊ Χίγκινς και Νίκολα Μίροτις τους 15 από τους 21 πόντους της ομάδας τους στην τρίτη περίοδο, έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 63-60.

Όμως η Βιλερμπάν άρχισε να βρίσκει την "αχίλλειο πτέρνα" των αντιπάλων της. Αυτή ήταν η αντιμετόπιση του Γιουσουφά Φαλ. Ο υψηλόσωμος σέντερ των Γάλλων έκανε πάρτι στη ρακέτα, με αποτέλεσμα (5') πριν τη λήξη της αναμέτρησης η Βιλερμπάν να προηγηθεί με 73-69. Όμως ο Κόρεϊ Χίγκινς το πήρε πάνω του. Σημειώνοντας 8 σερί πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στον αντίποδα η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, έπειτα από το 35' και μετά σημείωσε μόλις 2 πόντους!

Βαλένθια-Εφές: 81-71

Η Βαλένθια παρατάχθηκε χωρίς τους Κρις Τζόουνς, Ριβιέρο και Χάρπερ, όμως αυτό δεν την εμπόδισε να επιβάλει από νωρίς τον ρυθμό της. Ένα τέμπο που δεν συνηθίζει στην έδρα της, όμως με την λειψανδρία της ήταν απαραίτητο. Περνούσε την μπάλα συνεχώς στο χαμηλό ποστ στον Ντούμπλιεβιτς, με τον Μαυροβούνιο σεντερ να διαβάσει την άμυνα όταν έπρεπε. Από την άλλη πλευρά η Έφες έδειχνε αρκετά άνευρη με αποτέλεσμα το σκορ της πρώτης περιόδου (16-13) να μοιάζει απολύτως λογικό.

Περίπου η ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να παίρνουν λύσεις από τους Αροστέγκι και Πουέρτο. Στον αντίποδα ο Σέιν Λάρκιν άρχισε να παίρνει παραπάνω πρωτοβουλίες για τους φιλοξενούμενους, σημειώνοντας 5 πόντους στο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 31-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Έφες εμφανίστηκε αρκετά πιο προσηλωμένη. Πάιζοντας το γνωστό της μπάσκετ βρήκε το αγαπημένο της μακρινό σουτ, έξω από τα 6.75. Η τριάδα Μίσιτς, Λάρκιν και Κλάιμπερν κινούσαν όλα τα νήματα στο παρκέ με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν 26 πόντους στο δεκάλεπτο και να προηγούνται με 56-52 στη λήξη του.

Εκεί λοιπόν που η Βαλένθια έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις και λύσεις ήρθε η απάντηση. Και τι τρανταχτή απάντηση μάλιστα. Στα πρώτα (7') της περιόδου πραγματοποίησε ένα 23-6 σερί γεγονός που της έδωσε και τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, το +13 (75-62). Κύριος εκφραστής αυτου του σερί ήταν ο Τζέιμς Ουέμπ, που σημείωσε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, με τρία τρίποντα! Από εκεί και πέρα το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι, οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη με 81-71.