33.7 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Euroleague: Έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα η Μπάγερν, νίκες για Μακάμπι και Αρμάνι! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση που δεν χρίζει "δάφνες" ποιότητας από πλευρά θεάματος, η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα καλάθι του Κόρεϊ Χίγκινς (28") πριν το τέλος, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Μπάγερν με 72-70. Οι "Βαυαροί" έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, καθώς κάθε φορά που αυτή προσπαθούσε να δημιουργήσει μία διαφορά, η γερμανική ομάδα επέστρεφε στη διεκδίκηση της νίκης. Βαλένθια και Μακάμπι αναμετρήθηκαν στην Ισπανία, με την ομάδα από Ισραήλ να κερδίζει με 94-93. Ένα παιχνίδι με αρκετά σκαμπανεβάσματα και για τις δύο ομάδες και τον Τζάρεντ Χάρπερ να εξελίσσεται από ήρωας σε μοιραίος, αστοχώντας στην τελευταία κρίσιμη βολή. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο που οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα στην 4η συνεχόμενη ήττα του.

Βαλένθια-Μακάμπι: 93-94

Πολύ καλό ξεκίνημα για τη Μακάμπι που με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπόνζι Κόλσον προηγήθηκε στο (4') με 12-5. Η Βαλένθια όμως, αντέδρασε γρήγορα και χτυπώντας στην αδυναμία των φιλοξενούμενων αντιμετωπίσουν το πικ εντ ρολ, πέρασε μπροστά. Μάλιστα με έξι πόντους του Πραντίγια οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (28-24).

Τα δύο γρήγορα φάουλ του Ουέιντ Μπάλντουιν δυσκόλεψαν αρκετά την Μακάμπι, καθώς και με τον Μπράουν έξω (τραυματίας) έλειπε η απαιτούμενη εκρηκτικότητα στην περιφέρειά της. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ισπανική ομάδα που έβγαλε κάποιες άμυνες και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Το αγαπημένο τους στυλ παιχνιδιού δηλαδή, βρίσκοντας μάλιστα και τα σουτ έξω από τα 6.75. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα των Πρέπελιτς και Ράντεμπογκ η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού έφτασε στο +9 (47-38). Ένα προβάδισμα που συγκράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, βρήκε τους γηπεδούχους στο +10 και το σκορ στο 55-45.

Απόλυτη ανατροπή σκηνικού στο τρίτο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Μπάλντουιν έδωσε νέα πνοή στην "ομάδα του λαού". Ο Αμερικανός σημείωσε 9 πόντους στο δεκάλεπτο. Μαζί του και ο Ντιμπαρτολομέο με τον έτερο γκάρντ της ομάδας να σημειώνει 4 τρίποντα. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τα λάθη της Βαλένθια στην επίθεση έφεραν την ομάδα του Ισραήλ στο +10 δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Μία διαφορά 20 πόντων δηλαδή σε μόλις (8') παιχνιδιού! Ο Τζάρεντ Χάρπερ όμως με ένα προσωπικό του ξέσπασμα στο τέλος της τρίτης περιόδου έφερε την ομάδα του μόλις στο -1 (78-79). Ο βραχύσωμος γκάρντ σημείωσε 5 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι έγινε. Αρχικά οι Κόλσον και Μπάλντουιν συνέχισαν τον επιθετικό ίστρο της Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Της έδωσαν μάλιστα ένα προβάδισμα εφτά πόντων (91-84). Δύο όμως γρήγορα τρίποντα από τους Κρις Τζόουνς και Χάρπερ έφεραν τους ισπανούς στο -1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι έγινε ροντέο. Με 25" να απομένουν για τη λήξη ο Μπάλντουιν έκανε το ντράιβ και με ευστόχησε για το 94-92. Στην επόμενη άμυνα όμως έκανε το φάουλ που οδήγησε τον Χάρπερ στις βολές. Ο Αμερικανός όμως αστόχησε στην δεύτερη γίνοντας ο "μοιραίος" στο τέλος παρόλο που σημείωσε 20 πόντους! Έτσι η Μακάμπι έφτασε στις 12 νίκες τις "νυχτερίδες" και βρίσκονται μαζί στην 8η θέση.

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν: 72-70

Με σύνεση στην άμυνά της, η Μπαρτσελόνα βρήκε ένα προβάδισμα εφτά πόντων στο (7') της αναμέτρησης. Το προβάδισμα έμεινε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-14 έχοντας πετύχει ήδη τρία τρίποντα.

Η Μπάγερν εμφανίστηκε καλύτερη στις αρχές της δεύτερης περιόδου καθώς έκανε ένα σερί 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε γρήγορα και επανέκτησε το προβάδισμα των εφτά πόντων στα επόμενα πέντε λεπτά (34-27). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι όμως έκλεισε δυναμικά το ημίχρονο. Με τον Γίντμπεργκ να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, έφερε τους "Βαυαρούς" στο -1, με το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 34-33.

Με τους γκάρντ της η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκε και πάλι τις λύσεις στην επίθεσή της που την έφεραν και πάλι στο +6, μετά από (5') παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο (44-38). Όμως οι φιλοξενούμενοι και πάλι δεν άφησαν τους Καταλαναούς να δημιουργήσουν μία μεγάλη διαφορά. Μπαίνοντας από νωρίς στο μπόνους των βοών το εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο -2 (49-47).

Με τη τριάδα Βέσελι-Χίγκινς-Μίροτιτς να αναλαμβάνει τις πρωτοβουλίες στην επίθεση η Μπαρτσελόνα βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12 (6') πριν το τέλος. Η Μπάγερν όμως όπως έκανε σε όλο το παιχνίδι πραγματοποίησε άλλη μία αντεπίθεση διαρκείας. Με ένα επιμέρους σερί 18-9, ισοφάρισε σε 70-70 ένα λεπτό πριν τη λήξη, με δύο βολές του Γιάραμαζ. Ο Κόρεϊ Χίγκινς όμως πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση ευστοχώντας για το 72-70. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στο τελευταίο σουτ.

Αρμάνι-Ερυθρός: 74-68

Καμί από τις δύο ομάδες δεν απέκτησε κάποιο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Η Αρμάνι όμως ήταν αυτή που έδειχνε να "πατάει" καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται με 22-18.

Το πρώτο ξέσπασμα της ιταλικής ομάδας ήρθε στα πρώτα λεπτά της δεύτερη περιόδου. Με ένα 12-4 σερί ξέφυγε με διψήφια διαφορά (34-22). Η μόνη σταθερή πήγή σκοραρίσματος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μπέντζαμιν Μπέντιλ. Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν να ενοχλούνται ιδιαίτερα από αυτό. Στο ημίχρονο προηγούνταν με +13 (45-32) κρατώντας τους Βιλτνόσα και Νέντοβιτς στους μόλις 6 πόντους!

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και μετά την ανάπαυλα. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν σοβαρό θέμα στο μακρινό τους σουτ (19%) γεγονός που συντηρούσε την Αρμάνι σε θέση οδηγού και μετά το πέρας (30') με το σκορ να βρίσκεται στο 59-49.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ντούσαν Ιβάνοβιτς έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Με μόλις (1:30') να απομένουν για τη λήξη με καλάθι του Πετρούσεφ έφτασε στο -4 (70-66). Δύο βολές του Νέιπιερ όμως και ένα καλάθι του Χάινς επανέφεραν την τάξη και απέτρεψαν άλλη μία οδυνηρή ήττα για το Μιλάνο.