25.1 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Euroleague: Επιστροφή στις νίκες για Αρμάνι, «ατσάλινη» Βαλένθια στη Βιτόρια, δύσκολα η Παρτίζαν (vids)

Ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική της Euroleague, με δύο γηπεδούχους και δύο φιλοξενούμενους να «μοιράζονται» τις νίκες στα σημερινά παιχνίδια.

Σε ένα παιχνίδι που περίμενε να δει πολύς κόσμος, λόγω της πιθανής... αντίδρασης της Αρμάνι, οι Ιταλοί επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες και έκαναν μία απ' τις καλύτερες (αν όχι την καλύτερη) εμφανίσεις τους για φέτος, αφού κέρδισαν τη Μπαρτσελόνα με 74-70 εντός έδρας.

Το Μιλάνο είδε το προβάδισμά του να φτάνει μέχρι και τους 20 στο 19' (45-25, 27-28 το ημίχρονο), με το σύνολο του Ρότζερ Γκριμάου να επιστρέφει στο 2ο ημίχρονο και να μειώνει μέχρι και τους 7 στο 25', ενώ βρέθηκε και στο -2 στα 7.4" πριν τη λήξη του αγώνα, με τον Σιλντς να «τελειώνει» την υπόθεση με 2 εύστοχες βολές. Κάπως έτσι, η ιταλική ομάδα μέσα απ' την «σκληρή» της άμυνα γλίτωσε αυτήν τη φορά την... αυτοκτονία και πήρε αυτήν τη σπουδαία νίκη ψυχολογίας και βαθμολογικής σημασίας.

Στις δύο νίκες μείωσε την απόστασή του απ' τη δεκάδα το σύνολο του Έττορε Μεσίνα (10-13 ρεκόρ), τη στιγμή που οι «Μπλαουγκράνα» υποχώρησαν στο 15-8, απολογισμό που έχει επίσης η Βίρτους Μπολόνια.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχου ο Σάβον Σιλντς με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον ΜακΓκρούντερ να σκοράρει 11 (6 ριμπάουντ) και τον Πόιθρες 10. Μόνο διασωθέντας απ' την κακή Μπαρτσελόνα ο Γιαν Βέσελι (28 πόντοι, 10/14 σουτ, 2 κλεψίματα).

Η Βαλένθια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ισπανικού «εμφυλίου» με τη Μπασκόνια, κερδίζοντας στη Βιτόρια με 77-62, σε ένα παιχνίδι που δεν έχασε ούτε μια στιγμή το προβάδισμα, ούσα, μάλιστα, μπροστά στο σκορ για 38'! Με τη νίκη αυτή, οι «νυχτερίδες» έφτασαν στο 12-11, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχουν και οι Βάσκοι.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Τσίμα Μονέκε με 16 πόντους (5 ριμπάουντ), ενώ ο Τζόρνταν Θίοντορ ήταν θετικός στο ντεμπούτο του, μετρώντας 9 πόντους (3/5 σουτ), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 19' συμμετοχής. Απ' τη μεριά των νικητών, ο Μπράντον Ντέιβις ήταν απολαυστικός (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), με τους Τζόουνς (12 πόντοι) και Οτζελέγιε (11 πόντοι) να είναι επίσης διψήφιοι.

Η Παρτίζαν τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην πολύ μαχητική Ζάλγκιρις, παρ' όλα αυτά «καθάρισε» στην 4η περίοδο, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 81-72. Κάπως έτσι, οι Σέρβοι έφτασαν τις 12 νίκες σε 23 παιχνίδια και επέστρεψαν εντός δεκάδας, τη στιγμή που οι «πράσινοι» του Κάουνας έμειναν ακόμη πιο πίσω, στη 16η θέση και με ρεκόρ 8-15.

Σε τρομερή κατάσταση ο Πι Τζέι Ντοζίερ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους (10/12 σουτ!), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, όντας ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 15 πόντους σερί στην 1η περίοδο για την ομάδα του, αφού απ' το 3-8 μέχρι και το 18-22 πετύχαινε καλάθια για την Παρτίζαν μόνο αυτός. Επίσης, στους 21 σταμάτησε ο Ζακ Λιντέι για τους Σέρβους. Για τη λιθουανική ομάδα, ξεχώρισε ο Κίναν Έβανς με 25 πόντους.