25 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

EuroLeague: Επική «σφαλιάρα» της Αρμάνι στη Μονακό με ανατροπή (vids)

Η Αρμάνι Μιλάνο με μία μυθική ανατροπή στην τελευταία περίοδο κέρδισε εντός έδρας τη Μονακό με 79-71.

Οι Λομβαρδοί με την ανέλπιστη επικράτησή τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-10 κι «έπιασαν» στην 16η θέση την Μπάγερν Μονάχου, πανηγυρίζοντας παράλληλα δεύτερη διαδοχική νίκη. Από την άλλη οι Μονεγάσκοι βρίσκονται στο γκρουπ των ομάδων που έχουν 5-10 και φλερτάρουν με την κορυφή.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αρχή με 4-0 και στη συνέχεια βρίσκονταν διαρκώς πίσω κυνηγώντας. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάιλ Χάινς δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές κι αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Οι συμπαίκτες του «ξύπνησαν» και βγήκαν μπροστά, καλύπτοντας μία διαφορά 17 πόντων και με μία επική τελευταία περίοδο έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη με 79-71.

Στους 23 πόντους με 6/10 τρίποντα σταμάτησε ο Μπίλι Μπάρον, ενώ για τους ηττημένους δεν έφτασαν οι 24 του Μάικ Τζέιμς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην άκρη του πάγκου της Αρμάνι βρισκόταν ο άμεσος συνεργάτης του Έτορε Μεσίνα, Μάριο Φιορέτι.