17 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Euroleague: Έκλεισε το σπίτι της Εφές η Μπασκόνια, νίκες για Μπάρτσελόνα και Βίρτους (pics+vids)

Με το καλάθι της σεζόν ίσως έως τώρα, η Μπασκόνια επικράτησε της αρκετά φλύαρης Εφές, με 83-78. Στο "Πριγκιπάτο", η Μπαρτσελόνα με οδηγό τον Νικόλα Μίροτιτς και ένα  ξέσπασμα (έξω από τα 6,75) στις αρχές της τρίτης περιόδου, νίκησε την Μονακό με 69-63. Τέλος, η Βίρτους "βύθισε" και άλλο την Άλμπα, η οποία με τη σειρά της γνώρισε την 10η σερί της ήττα.

Εφές-Μπασκόνια: 78-83

Με τον Βασίλιε Μίσιτς να ξεκινά ζεστός, η Έφες πήρε ένα προβάδισμα εννέα πόντων (16-7). Η Μπασκόνια όμως, με τους Μαρίνκοβιτς και Τόμπσον να βρίσκουν το... χέρι τους έξω από τα 6.75, έκλεισε γρήγορα τη διαφορά, με το σκορ της πρώτης περιόδου να λήγει υπέρ των γηπεδούχων με 23-21.

Αυτό δεν πτόησε την Εφές, η οποία με τον Εμπαγιέ να σημειώνει τρία τρίποντα, απέκτησε αέρα 15 πόντων. Γενικά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβρισκε αρκετά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Μάρκους Χάουαρντ από την άλλη πλευρά, μπορεί να δέχτηκε τέσσερα μπλοκ πάνω στο σουτ , σημείωσε όμως τρία τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-36 και να σουτάρουν με 55% εντός πεδιάς.

Η Εφές συνέχισε να προηγείται και να δείχνει ότι ελέγχει την αναμέτρηση έστω και αν δεν προηγούταν με μεγάλες διαφορές. Όμως κάπου εκεί ήρθε η καθίζηση. Από το (25΄) της αναμέτρησης μέχρι το τέλος της περιόδου η Μπασκόνια έκανε ένα σερί 14-2 που την έβαλε σε θέση οδηγού. Η περίοδος έληξε με την ομάδα του Χουάν Πεναρόγια να βρίσκεται στο +6 με το σκορ στο 64-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν να έχουμε πραγματική μάχη και έτσι έγινε. Οι Βάσκοι ξέφυγαν με δέκα στις αρχές της περιόδου, όμως η Εφές με ένα κρεσέντο του Κλάιμπερν επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Με καλάθι του Μπομπουά 43" δεύτερα πριν το τέλος μείωσε στους δύο (78-76) και κάπου εκεί ήρθε το καλάθι του αγώνα. Ο Μαρίνκοβιτς δέχτηκε το μπλοκ η μπάλα έφτασε στα χέρια του Γκεντράιτις ο οποίος με την πίεση της λήξης της επίθεση σουτάρει και ευστοχεί σε ένα απίθανο τρίποντο στα 18" πριν το τέλος. Αυτό ήταν, οι φιλοξενούμενοι δεν λάθεψαν στις βολές και πήραν το μεγάλο διπλό.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μονακό-Μπαρτσελόνα: 63-69

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να αναλαμβάνει δράση νωρίς-νωρίς, οι "μπλαουγκράνα" απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στο (9') της αναμέτρησης, με το σκορ της περιόδου να λήγει στο 16-13 υπέρ των Καταλανών.

Με τους Μοερμάν και Μοτεγιούνας να ηγούνται επιθετικά της Μονακό οι γηπεδούχοι, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, με καμία να μην ξεφεύγει για πάνω από ένα πόντο. Το τρίποντο του Μίροτιτς στην εκπνοή έδωσε στην Μπαρτσελόνα το προβάδισμα με το σκορ να βρίσκεται στο 34-29 υπέρ των Ισπανών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκεί όπου η Μπαρτσελόνα εδραίωσε το προβάδισμά της. Ένα πραγματικό ξέσπασμα στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου ήταν καταλυτικά. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε 4 σερί τρίποντα (2 Σατοράνσκι, από ένα οι Μίροτιτς, Λαπροβίτολα) έκανε ένα σερί 14-2 και έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνο το σημείο. Αυτό ήταν το +17 (48-31). Η Μονακό άρχισε να δυσκολεύεται να βρίσκει με ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να λήξει 60-43, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παίχτηκε καλό μπάσκετ. Η Μονακό, με τον Μάικ Τζέιμς κυρίως, προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι Καταλανοί όμως διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας. Με ένα λεπτό να απομένει οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους αλλά ήταν πλέον αργά. Οι "μπλαουγκράνα" πέρασαν από μία δύσκολη έδρα φτάνοντας τις 9 νίκες.

Μπολόνια-Άλμπα: 85-76

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με την Μπολόνια να δημιουργεί ένα μικρό προβάδισμα (14-9) αλλά την Άλμπα να ακολουθεί κατά πόδας. Με τον Τζαιτέ να έχει ήδη 7 πόντους η πρώτη περίοδος βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με 18-15.

Εκμεταλλευόμενοι τη δύναμή τους και την υπεροχή τους στο "ζωγραφιστό" οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν διψήφιες διαφορές στην δεύτερη περίοδο. Με τους Ισμαέλ Μπάκο και Ντάνιελ Χάκετ να συνδράμουν το ήδη ζεστό Τζιατέ, η Βίρτους έφτασε αρχικά στο +10 στο (15') ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-29. Οι Βερολινέζοι από την άλλη δεν μπορούσαν να βρούνε τον ρυθμό τους στην επίθεση γεγονός που αποτυπονώταν από τους μόλις 29 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας αγώνας των φιλοξενούμενων να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Μάταια όμως. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έβρισκε τρόπους μέσα από τις συνεργασίες των Χάκετ-Τζαιτέ να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ιταλοί να συντηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 63-52.

Στην  τελευταία περίοδο τα "άλμπατρος" με την παρουσία του Κουματζέ κάτω από τη ρακέτα βρήκε λύσεις στην άμυνά της, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Τζαλίν Σμιθ έδινε τον τόνο. Μάλιστα με το τρίποντο του Ντίλοου οι Γερμανοί μείωσαν στους έξι (68-62) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ανέλαβε δράση ο Μίλος Τεόντοσιτς. Η εμπειρία του Σέρβου γκαρντ, έδωσε ηρεμία στο παιχνίδι της Βίρτους, ενώ με τις τελικές πάσες που μοίρασε (με κύριο αποδέκτη τον Χάκετ) απάντησε στην αντεπίθεση της Άλμπα και τελείωσε και τις της ελπίδες για την ανατροπή. Συνεπώς, η ομάδα της Μπολόνια επικράτησε με 85-76 φτάνοντας τις 5 νίκες, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την 10η συνεχόμενη ήττα τους.