27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Euroleague: Έκανε περίπατο η Μπαρτσελόνα, άντεξαν Εφές και Βίρτους (vids+pics)

Για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Βίρτους Μπολόνια αντιμετώπισε σε εντός έδρας αναμέτρηση τον Ερυθρό Αστέρα. Στο τέλος η ομάδα που έφυγε νικήτρια από το γήπεδο ήταν η ιταλική με 85-79.

Οι δύο ομάδες άρχισαν ισορροπημένα τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη περίοδο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σάμπαζ Νάπιερ του Ερυθρού Αστέρα, ενώ ο παίκτης που οδήγησε τους γηπεδούχους στην νίκη ήταν ο Τορνίκε Σενγκέλια με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 62-55, 85-79

Έκανε περίπατο η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου και πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 98-59.

Η ομάδα της Βαρκελώνης ήταν επιβλητική και από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε ότι δεν έχει διάθεση να "παλέψει" για αυτή την νίκη. Από νωρίς απέκτησε προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι και την λήξη.

Πρώτος σκόρερ βγήκε ο Γιαν Βέσελι της Μπαρτσελόνα με 14 πόντους σε 11:58 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 43-27, 70-40, 98-59.

Άντεξε μέχρι τέλους η Εφές κόντρα στην Βαλένθια

Η Εφές υποδέχτηκε την Βαλένθια και έπειτα από 40 λεπτά "μάχης" οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 77-73.

Η τούρκικη ομάδα φάνηκε πως μπήκε καλύτερα στον αγώνα ωστόσο οι παίκτες της Βαλένθια μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην τρίτη περίοδο η Εφές πέρασε και πάλι μπροστά, δίνοντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα μία ιδιαίτερη και άγρια ομορφιά.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σέιν Λάρκιν με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-40, 57-53, 77-73

Με άνεση η Μονακό, 86-75 την Άλμπα

Η Μονακό φιλοξένησε την Άλμπα Βερολίνου και επικράτησε με ευκολία 86-75.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και δεν άφησαν περιθώρια στην γερμανική ομάδα η οποία δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και απλά ¨παρακολουθούσε" από απόσταση.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκαν οι Μάικ Τζέιμς από πλευράς Μονακό και Ματ Τόμας από την Άλμπα, έχοντας αμφότεροι από 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 47-40, 67-56, 86-75