25 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Euroleague: Εφιαλτικό βράδυ για Τζέιμς, νίκησε τη “σκληροτράχηλη” Ζάλγκιρις η Μονακό (vids,pics)

Μετά από ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο (17-26) η Μονακό βρήκε σταδιακά τις λύσεις ώστε να κάμψει την αντίσταση της Ζάλγκιρις στο τέλος. Πρωταγωνιστής ο Έλι Οκόμπο, που ανέλαβε το σκοράρισμα σε μία κάκιστη βραδιά για τον Μάικ Τζέιμς (0/7 σουτ, 4 φάουλ). Η Εφές δεν εμφανίστηκε στην τέταρτη περίοδο, σημείωσε μόλις δύο καλάθια (!), με την Μακάμπι να κάνει την ανατροπή και να παίρνει την 9η νίκη της. Νίκη και για την Παριζάν απέναντι στην Μπάγερν παρόλο που κινδύνεψε στο τέλος. Εύκολη επικράτηση και 3/3 για την Αρμάνι που συνεχίζει να ανακάμπτει.

Μακάμπι- Εφές: 80-72

Με την επιπλέον βοήθεια από το κοινό της, η Μακάμπι ξεκίνσε δυναμικά με σκοπό να αποκτήσει το ρόλο του οδηγού στην αναμέτρηση. Οι Ισραηλινοί με τον Λορένζο Μπράουν να ξεκινά "ζεστός" πήραν ένα προβάδισμα δέκα πόντων πόντων (21-11) στο (7') της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε λύσεις στην άμυνά της περιόρισε τον Μπράουν και άρχισε να βρίσκει τον δρόμο έξω από τα 6.75. Σημαντικό ρόλο σε αυτό το σημείο του αγώνα έπαιξαν οι δύο συνήθεις ύποπτοι, Ουίλ Κλάιμπερν και Βασίλιε Μίσιτς. Παρόλο τα αρκετά λάθη τους, οι παίχτες του Εργκίν Αταμάν, πήγαν στην ανάπαυλα, προηγούμενοι με 45-44.

Καλύτερη εμφανίστηκε η Εφές και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα άρχισε να "χτίζει" και μία διαφορά της τάξης των 7-10 πόντων. Το παιχνίδι πήγαινε στο χαμηλό τέμπο και στις επαφές με τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται από την εξέλιξη αυτή, καθώς ο Κλάιμπερν δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στο χαμηλό ποστ. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την Εφές μπροστά με 65-57. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η τουρκική ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ της Menora Mivtachim Arena.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν "έριξε τον γενικό", καθώς σημείωσε στα πρώτα (9') της περιόδου μόλις ένα καλάθι. Το ένα άστοχο τρίποντο διαδέχονταν το άλλο και βέβαια η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε, πήρε αυτοπεποίθηση από την άμυνά της και πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που δεν δυσκολεύτηκε να το κρατήσει μέχρι το τέλος, καθώς δεν υπήρχε ζωή.... στον πλανήτη Εφές.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Παρτιζάν-Μπάγερν: 83-79

Οι γηπεδούχοι προερχόμενοι από τη μεγάλη νίκη στην Κωνσταντινούπολη (απέναντι στην Φενέρ), ήθελαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Ξεκίνησαν με ένα επιμέρους σερί 11-2 την αναμέτρηση, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-14 υπέρ τους. Οι Ζακ Λε Ντέι και Γιαμ Μάνταρ έκαναν αρχικά όλη τη ζημιά στους Βαυαρούς.

Στον αντίποδα, η Μπάγερν συνέχισε να έχει προβλήματα και στην δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι πέρα από τον Κάσιους Ουίνστον δεν είχαν κάποια άλλη πηγή σκοραρίσματος. Η Παρτιζάν έβγαζε συνεχόμενες άμυνες, έλεγχε τα ριμπάουντ και δημιούργησε μία διψήφια διαφορά. Οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι και το μπόνους των βολών, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 41-29.

Το ίδιο σκηνικό περίπου εκτυλίχθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπάγερν προσπαθούσε να φτάσει κοντά και να μειώσει τη διαφορά, όμως οι παίχτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έβρισκαν τις απαραίτητες λύσεις ώστε να μην απειλούνται. Συγκρατούσαν μία διαφορά ασφαλείας των δέκα πόντων, με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 59-49 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι άρχισε να αντιδρά στο τελευταίο δεκάλεπτο και να βρίσκει περισσότερους τρόπους να σκοράρει. Έχοντας αποκτήσει από νωρίς το μπόνους των βολών και τον Οθέλο Χάντερ να βάζει δύσκολα στους ψηλούς της Παρτιζάν, οι "Βαυαροί" άρχισαν να γίνονται απειλητικοί. Για τους Σέρβους, ο Ντάντε Έξουμ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων τους, με τον Αυστραλό να σημειώνει 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά η Μπάγερν έφτασε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Με 34" να απομένουν για τη λήξη, βρισκόταν στο -4 (81-77) έβγαλε το σουτ που ήθελε, όμως στο ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία βρέθηκε ο Χάντερ, που αρχικά δίστασε και όταν σούταρε δέχτηκε το στοπ από τον Λεσόρ. Κάπως έτσι λοιπόν οι γηπεδούχοι με τις βολές που ακολούθησαν σφράγισαν τη νίκη ,εξασφαλίζοντας ένα θετικό μομέντουμ στο τέλος του α' γύρου.

Αρμάνι-Βαλένθια: 90-79

Με φόρα ερχόταν η Αρμάνι μετά τις δύο σερί νίκες με Ερυθρό Αστέρα και Μονακό. Οι Ιταλοί με τον Μπίλι Μπάρον να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα, πήραν ένα προβάδισμα εφτά πόντων στην πρώτη περίοδο (29-22). Ένα προβάδισμα που η ομάδα του Μιλάνου συντήρησε μέχρι το ημίχρονο, καθώς ο φωτεινός πίνακας στην ανάπαυλα έγραφε 50-43. Οι Ιταλοί έβρισκαν σχετικά εύκολα το δρόμο προς το καλάθι (54% εντός πεδιάς) με την Βαλένθια στον αντίποδα να μην μπορεί να στηριχθεί σε κάποιον, πέρα του αρχηγού της Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Με τον Μπράντον Ντέιβις να αρχίζει να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση η ομάδα του Έτορε Μεσίνα άρχισε να εδραιώνει το προβάδισμά της. Αυτό έφτασε μέχρι και το +16, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο +11 (71-60). Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη συνέχεια. Ο Μπίλι Μπάρον συνέχισε να σκοράρει (24 πόντους) η Βαλένθια δεν "πετούσε λευκή πετσέτα", όμως η Αρμάνι δεν έπεσε στην παγίδα της χαλάρωσης. Επικράτησε με 90-79 και μετά από καιρό χαμογελά με το 3/3 των τελευταίων εβδομάδων.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μονακό- Ζαλγκίρις: 84-82

Μετά την ήττα της στο Μιλάνο, η Μονακό ήθελε να ανακάμψει εντός με μία αρκετά σκληροτράχηλη ομάδα όπως η Ζάλγκιρις. Οι Λιθουανοί έπιασαν κυριολεκτικά στον ύπνο τους Μονεγάσκους στην πρώτη περίοδο. Με τον Ρόναλντ Σμιτς να σημειώνει έντεκα πόντους στο εναρκτήριο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-17.

Με την έλλειψη του Τζόρνταν Λόιντ η Μονακό δεν μπορεί εύκολα να αντέξει και έναν Μάικ Τζέιμς σε κακή βραδιά. Ο Αμερικανός ήταν άστοχος (0/7) και είχε θέμα με τα φάουλ. Παρόλα αυτά το ρόστερ είναι αρκετά γεμάτο και οι Έλι Οκόμπο και Άλφα Ντιαλό βγήκαν μπροστά. Η Μονακό έκλεισε στο -7 το ημίχρονο (49-42), όμως έπρεπε να παρουσιαστεί πιο σοβαρή στην άμυνα αν ήθελε να επιστρέψει στις νίκες.

Αυτό έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Μονεγάσκοι άρχισαν να βάζουν τα χέρια τους στην άμυνα και αργά αλλά σταθερά μείωναν τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 64-60, όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να νιώθουν την "καυτή ανάσα" της Μονακό.

Η Ζαλγκίρις πέρα από το αρχικό ξέσπασμα του Σμιτς, στηριζόταν κυρίως, από τις διαθέσεις του κύριου εκφραστή της στην επίθεση όλη τη χρονιά, Κίναν Έβανς. Ο Αμερικανός κάθε φορά που η Μονακό προσπαθούσε να πάρει τα "ηνία" της αναμέτρησης ήταν παρών. Στην τέταρτη περίοδο όμως σημείωσε μόνο δύο πόντους με βολές. Η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων πάνω του απέδωσε καρπούς. Με την αθλητικότητά τους και την εφαρμογή του πικ εντ ρολ των Οκόμπο και Χολ οι Μονεγάσκοι, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο (36') της αναμέτρησης (74-72). Οι Μπλόσομγκέιμ και Οκόμπο σημείωσαν εννιά πόντους (μαζί) και η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έφτασε το μεγαλύτερο προβάδισμά της, το +4 (83-79). Από εκεί πέρα κυριάρχησε το καθαρό μυαλό, με την Μονακό να φτάνει στη δύσκολη νίκη με 84-82.