14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Euroleague: «Διπλή» νίκη για Παρτίζαν, κέρδισε αλλά «έχασε» Σενγκέλια η Βίρτους, εύκολο βράδυ η Μακάμπι (pics, vids)

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο από τις πέντε καλύτερες επιθέσεις της Euroleague, η Παρτίζαν πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην Εφές Αναντολού με 100-90, η οποία μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη για τη συνέχεια. Πρόκειται, μάλιστα, για «διπλή» νίκη, μιας και οι γηπεδούχοι κάλυψαν και τη διαφορά των 6 πόντων του αγώνα στην Πόλη (αν και μπορεί να μη χρειαστεί). Με τη νίκη αυτή, η σέρβικη ομάδα έφτασε στο 13-14, «πιάνοντας» τη Βαλένθια στην 10η θέση, ενώ οι Τούρκοι έμειναν στις 11 νίκες, βλέποντας να απομακρύνονται ολοένα και περισσότερο οι προνομιούχες θέσεις.

Ο Αβράμοβιτς ήταν σε απίστευτο βράδυ, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους και 12/16 σουτ, με τον ΛιΝτέι να προσθέτει άλλους 21 (8 ριμπάουντ) και τον Πάντερ 16 με 3/4 τρίποντα. Στους 17 πόντους τελείωσε ο Γουίλ Κλάιμπερν για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Πλάις είχε 13 και ο Λάρκιν έκανε μια… all-around εμφάνιση με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Μπορεί η Βίρτους να «έχασε» τον Σενγκέλια στην 1η περίοδο, μία βδομάδα πριν το ματς στο «ΣΕΦ» με τον Ολυμπιακό, ωστόσο κατάφερε να… ξυπνήσει στη 2η περίοδο, να πάρει στο ημίχρονο διαφορά 12 πόντων, την οποία διαχειρίστηκε ιδανικά στο υπόλοιπο εικοσάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 87-74. Σπουδαίας σημασίας αυτό το αποτέλεσα, καθώς οι Ιταλοί εισέρχονται στην τετράδα (17-10), περιμένοντας τη Μονακό για να δουν αν θα υποχωρήσουν στην 5η θέση (σε ισοβαθμία βέβαια), ενώ η Βαλένθια «πέφτει» στο 13-14, ρεκόρ που έφτασε λίγη ώρα πριν το φινάλε αυτού του αγώνα η Παρτίζαν.

Πρώτος σκόρερ ο Μπελινέλι με 16 πόντους, παρ’ όλα αυτά ο Μίκι ήταν ο MVP, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ και μόλις 2 λάθη σε 27’ συμμετοχής. Μόνος διψήφιος για τις «νυχτερίδες» ο Κρις Τζόουνς Τζούνιορ με 20 πόντους και 7/9 σουτ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε... υγιεινό περίπατο στο Βερολίνο, αφού «ισοπέδωσε» με 106-71 την Άλμπα Βερολίνου, σε αγώνα για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ισραηλινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-13, παραμένοντας γερά σε «τροχιά» play-in, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 5-22, όντες στην τελευταία θέση μαζί με τη Βιλερμπάν (ένα ματς λιγότερο).

Πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του λαού» ήταν ο Γουέμπ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Μπόλγουιν (16 πόντοι, 5 ασίστ), Νίμπο (15 πόντοι), Κόλσον (14 πόντοι) και Μπράουν (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) να είναι επίσης διψήφιοι. Απ' τη μεριά της γερμανικής ομάδας, ο Τίμαν «διασώθηκε» με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Στέρλινγκ Μπράουν έμεινε στους 11 πόντους.