19.2 C

Euroleague: Απόλυτη κυρίαρχος η Μακάμπι, δυσκολεύτηκε η Μπαρτσελόνα (vids)

Η δράση στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση επέστρεψε. Η Ευρωλίγκα είναι και πάλι εδώ με ομάδες από όλη την Ευρώπη να ρίχνονται ξανά στην μάχη της διεκδίκησης του τροπαίου.

Η Μπαρτσελόνα στον πρώτο της αγώνα στην Ευρωλίγκα αντιμετώπισε εντός έδρας την Εφές και νίκησε με 91-74.

Μπορεί στα τρία δεκάλεπτα οι παίκτες της ομάδας από την Τουρκία να τα έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του συλλόγου από την Καταλανία, ωστόσο δεν άντεξαν μέχρι το τέλος και η Μπαρτσελόνα έφτασε στην νίκη με 17 πόντους διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ουίλι Χερνανγκόμεθ με 18 πόντους σε 16:05 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-34, 69-64,91-74

Απόλυτη κυρίαρχος η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ φιλοξένησε την Παρτιζάν Βελιγραδίου και κατάφερε να νικήσει με 96-81.

Η ομάδα του Ισραήλ ήταν κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να μην μπορούν να βρουν λύσεις ώστε να αντιμετωπίσουν τους γηπεδούχους. Ήδη από το ημίχρονο η Μακάμπι είχε αναπτύξει διαφορά 12 πόντων (55-43) ενώ στο τέλος πήρε την νίκη με 96-81.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Λορένζο Μπράουν με 22 πόντους σε 24:57 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 55-43, 74-58, 96-81

Εμφατικά με το δεξί ο Ερυθρός Αστέρας

Στον πρώτο αγώνα της φετινής σεζόν, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχτηκε την Βιλερμπάν στο Βελιγράδι και κατάφερε να επικρατήσει άνετα με 94-73

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, η οποία αγωνιζόταν χωρίς τον Ντος Σάντος, ήταν η κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο αφού απέκτησε από πολύ νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και μπήκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 21 πόντους διαφορά (52-31). Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο μισό, όπου ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε με τον ρυθμό του και έφτασε στην νίκη με διαφορά 21 πόντων, όπως και στο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Νάπιερ, ο οποίος σε 20:40 λεπτά συμμετοχής κατάφερε να σημειώσει 21 πόντους με μία ασίστ και δύο κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73

Άνετη η Μπάγερν κόντρα στην Άλμπα

Στον γερμανικό «εμφύλιο», η Μπάγερν Μονάχου υποδέχτηκε την Άλμπα Βερολίνου και κατάφερε να νικήσει σχετικά άνετα με 80-68.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πήραν για λίγο τα ηνία του αγώνα στο τέλος του ημιχρόνου (36-44) ωστόσο οι «Βαυαροί» ανέκτησαν ξανά το πάνω χέρι επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και έφτασαν στην νίκη με 12 πόντους διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Σιλβαϊν Φρανσίσκο με 17 πόντους σε 18:43 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68