21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

EuroLeague: Αγχώθηκε αλλά έκανε τη δουλειά η Εφές πριν τον Ολυμπιακό (vids)

Η Αναντολού Εφές νίκησε τη Ζαλγκίρις στην Πόλη με 80-70, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επέστρεψαν στις επιτυχίες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-11, συγκατοικώντας στην ένατη θέση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και την Παρτιζάν και παλεύοντας για να μπουν στην οκτάδα. Από την άλλη οι Λιθουανοί μετά το ΟΑΚΑ έχασαν ξανά μακριά από τη βάση τους, όμως με ρεκόρ 12-10 στέκονται στην έκτη θέση παρέα με Βαλένθια και Μπασκόνια.

Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε μόνο στη δεύτερη περίοδο όταν επικράτησε με σκορ 22-12 και ξέφυγε με 39-29 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν τα παράτησαν κι έδωσαν τη «μάχη» τους, μετατρέποντας το 72-63 του 37', σε 72-70 στο 39' κι αγχώνοντας τους γηπεδούχους. Στο φινάλε όμως οι προσωπικότητες «μίλησαν» και οι Τούρκοι πήραν τη νίκη με 80-70.

Πλέον η Εφές θα ταξιδέψει στην Ελλάδα για τον εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Παρασκευή (3/2, 21.00).