21.6 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Euroleague: Το «πικρό» ντεμπούτο, η μοναξιά της Εφές και οι ωραίοι Έλληνες (vids)

H αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και κατ' επέκταση μίας ακόμα «διαβολοβδομάδας» άνοιξε σήμερα (14/1) με τον Ολυμπιακός να «προσγειώνεται» απότομα μετά τη νίκη στη Βαλένθια και την πανηγυρική έλευση του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, στο ντεμπούτο του Έλληνας τεχνικού στον πάγκο και απέδειξε ότι χρειάζεται δουλειά και ενίσχυση.

Από εκεί και πέρα η Εφές συνέχισε την ξέφρενη πορεία της που τη θέλει να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-3 πλέον, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη είχε καρδιά πρωταθλήτριας και επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης στο ντέρμπι της βραδιάς. Αντίστοιχα έπραξε και η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με την Μπαρτσελόνα δημιουργώντας πλέον συνωστισμό στην 3η θέση της βαθμολογίας. Τρίτη σερί νίκη πέτυχε και η Φενέρμπαχτσε, που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Κώστα Σλούκα και δείχνει να συνέρχεται μετά την πολύ κακή πορεία της ως τώρα.

Δείτε τη βαθμολογία της Euroleague ΕΔΩ.

Δείτε το αυριανό πρόγραμμα της 19ης αγωνιστική ΕΔΩ.

Η Άλμπα Βερολίνου χάλασε το ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο του Ολυμπιακού, φτάνοντας στη νίκη με 93-86. Οι Γερμανοί με αυτή τη νίκη πήγαν στο 6-13. Οι “ερυθρόλευκοι” βρίσκονται στο 7-12 και την Παρασκευή (17/1, 20.30) υποδέχονται την Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η αποθέωση του Γιώργου Μπαρτζώκα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Η βράβευση του Βασίλη Σπανούλη από τους προέδρους της ΚΑΕ Ολυμπιακός.

Το τρένο από την Κωνσταντινούπολη δεν σταματάει ποτέ και η 16η νίκη της εντυπωσιακής Εφές ήταν άνετη με αντίπαλο το Μιλάνο και σκορ 88-68, συνοδεύτηκε από μία ακόμα μεστή και θεαματική εμφάνιση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να επικρατήσει της Ρεάλ Μαδρίτης με 60-55, μέσα στη Μόσχα, στο ντεμπούτο του Χάουαρντ Σαντ Ρός, βάζοντας “φρένο” στο σερί των 13 νικών που μετρούσε η ισπανική ομάδα στη διοργάνωση και παραμένοντας στην τετράδα. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Ο Ρέγες των 3.000 πόντων στη Euroleague.

Τεράστια νίκη πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Μπαρτσελόνα εντός έδρας με 92-85, εκτελώντας με εξαιρετικό ποσοστό πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.  Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-6 «πιάνοντας» τους Καταλανούς στην τρίτη θέση, εκεί όπου βρίσκεται όμως και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τη μάχη για την είσοδο στην τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας να έχει φουντώσει πλέον για τα καλά. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Φενέρμπαχτσε, έχοντας τον Κώστα Σλούκα σε μεγάλα κέφια, «ισοπέδωσε» τη Βιλερμπάν με 86-64 θυμίζοντας ξανά την ομάδα που “τρομοκρατούσε” τους πάντες και πετυχαίνοντας τρεις νίκες σερί για πρώτη φορά στη φετινή Euroleague ανέβηκε στο 8-11 επιστρέφοντας για τα καλά στη διεκδίκηση μιας θέσης στα play offs. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Κίμκι υπέστη ήττα από τη Βαλένθια δίνοντας συνέχεια στην βαθμολογική της «κατρακύλα» , με τους Ισπανούς να καταφέρνουν να πάρουν μία δύσκολη νίκη με σκορ 84-75 και να συνέρχονται γρήγορα από την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον Ολυμπιακό ξαναμπαίνοντας σε τροχιά play offs. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.