21.3 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Δύο «θρίλερ» κι ένας «περίπατος» (vid)

Εντυπωσιακά σε εξέλιξη παιχνίδια διεξήχθησαν στη δεύτερη ημέρα της 14ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση τη Χίμκι κάνοντας επική ανατροπή, η Μπάγερν άλωσε το Βερολίνο επίσης στο έξτρα πεντάλεπτο και με ήρωα τον Μάοντο Λο, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε... πλάκα στον Ερυθρό Αστέρα.

Στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγάει τη Χίμκι. Με φοβερή ανατροπή στα τελευταία 80'' κατόρθωσε να στείλει τον αγώνα στην παράταση κι εκεί έχοντας πλέον το μομέντουμ με το μέρος του πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 109-98, έχοντας απόλυτους πρωταγωνιστές τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Γερμανικός «εμφύλιος» έλαβε χώρα στο Βερολίνο κι εκεί η Άλμπα φαινόταν ότι θα θριαμβεύσει, καθώς είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με 19'' να απομένουν στο ρολόι. Ο Μάοντο Λο όμως είχε διαφορετική άποψη και με δύο διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισε και το ντέρμπι κρίθηκε στην παράταση. Πλέον οι Βαυαροί είχαν τον πρώτο λόγο, όμως χρειάστηκαν δύο βολές του ίδιου παίκτη στα τελευταία δευτερόλεπτα για να αποδράσουν με 77-76Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στην χρονικά πρώτη αναμέτρηση της ημέρας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα με 100-74. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνάντησαν αντίσταση μέχρι την τρίτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι κι εξαφανίστηκαν, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Θυμηθείτε τι έγινε στους αγώνες της Τρίτης (17/12) ΕΔΩ.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής ΕΔΩ.