24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Ο «θαυματοποιός», ο «μάγος» και τα «κάστρα» (vids)

Σπουδαία παιχνίδια διεξήχθησαν την Πέμπτη (6/2), στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα γνωστά... θαύματα του. Οι «ερυθρόλευκοι» των χιλίων προβλημάτων έπαιξαν με ψυχή και κατόρθωσαν να νικήσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 72-59, μέσα σε αποθέωση από τους λίγους φίλους τους οι οποίοι βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου για να τους ενισχύσουν. Ήρωας για τους θριαμβευτές ο Κώστας Παπανικολάου με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει πράγματα κι από τους δέκα παίκτες που χρησιμοποίησε. Οι Πειραιώτες με αυτή τη νίκη βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 10-14, ενώ το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη έπεσε στο 16-8. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Βερολίνο, μεταξύ της τοπικής Άλμπα και της Ρεάλ Μαδρίτης. Στο πρώτο δεκάλεπτο η «Βασίλισσα» προηγήθηκε 41-25, όμως το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 60-50! Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έπαιξαν καλύτερη άμυνα και είχαν σε εκπληκτική κατάσταση τον Φακούντο Καμπάτσο. Ο Αργεντινός... μάγος τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 19 ασίστ, ενώ από 27 πόντους σημείωσαν οι Άντονι Ράντολφ, Τζέισι Κάρολ. Η Ρεάλ ανέβηκε δεύτερη με 18-6, ενώ το συγκρότημα του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες έπεσε στο 8-16, δείχνοντας την κλάση του για ακόμα μία φορά. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η χρονικά πρώτη αναμέτρηση της ημέρας είχε ξεκάθαρο φαβορί αλλά εξελίχτηκε σε μεγάλη «μάχη». Η Αναντολού Εφές υποδέχτηκε την ανεβασμένη Ζαλγκίρις και κατόρθωσε να τη «λυγίσει» πολύ δύσκολα με 96-91, έπειτα από ματσάρα. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εντυπωσιακοί έξω από τη γραμμή των 6,75μ., όμως τα 19 τους τρίποντα (19/31) δεν ήταν αρκετά για να τους δώσουν το διπλό στην Πόλη, με τον Σέιν Λάρκιν να ξυπνάει στο δεύτερο ημίχρονο και να σκοράρει και τους 25 πόντους του σε αυτό το διάστημα. Η Εφές παραμένει πρώτη με το εκπληκτικό 21-3, ενώ οι πρωταθλητές Λιθουανίας έπεσαν στο 9-15. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια άφησε πίσω της την γκάφα του Νικ Στάουσκας και την κωμικοτραγική εκτός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε νίκη γοήτρου απέναντι στη Βιλερμπάν στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» με (79-65). Το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά έκανε το καθήκον του κι ανέβηκε στο 9-15, εκεί όπου συγκατοικεί με τους πρωταθλητές Γαλλίας, τη Χίμκι και τη Ζαλγκίρις. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Παρασκευής (7/2) ΕΔΩ.