20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Οι αγενείς φιλοξενούμενοι στις γιορτές και η εξαίρεση (vids)

Από σπουδαία διπλά «σημαδεύτηκε» η δεύτερη ημέρα της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με το παιχνίδι να διεξάγεται στο Καζάν, η Βαλένθια πέρασε έπειτα από «θρίλερ» με διπλό από το γήπεδο της Φενέρμπαχτσε, η Ζαλγκίρις άλωσε το Μόναχο, με μοναδική εξαίρεση την ήττα του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη.

Στο χρονικά τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο στην έδρα της Μπαρτσελόνα, αλλά η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη κι αυτό φάνηκε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην άνετη νίκη με 90-80. Πλέον οι γηπεδούχοι έμειναν στην κορυφή με ρεκόρ 13-3, ενώ οι Πειραιώτες έπεσαν στο 6-10. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Οι άλλοι «ερυθρόλευκοι» της διοργάνωσης, αυτοί του Ερυθρού Αστέρα, κατόρθωσαν με «όπλο» την άμυνά τους να νικήσουν 65-58 εκτός έδρας τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, σε παιχνίδι που έλαβε χώρα όμως στο Καζάν. Το σύνολο του Ντράγκαν Σάκοτα έφτασε πλέον στο 7-9, ενώ οι ηττημένοι προσγειώθηκαν απότομα μετά το διπλό στην έδρα της Φενέρ και είναι ουραγοί με 4-12. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Σπουδαίο διπλό και για τη Ζαλγκίρις η οποία διέλυσε την Μπάγερν στο Μόναχο με 98-73. Οι πρωταθλητές Λιθουανίας έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί εννιά αγώνων κι ανέβηκαν στο 4-12, ενώ η Μπάγερν βρίσκεται στο 6-10, αλλά απογοητεύει. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάντως πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση στη σεζόν, αλλά βρίσκεται απελπιστικά χαμηλά στη βαθμολογία. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, στο πιο συγκλονιστικό παιχνίδι ολόκληρης της αγωνιστικής, η Βαλένθια υποχρέωσε τη Φενέρμπαχτσε σε εντός έδρας ήττα με 100-98 στην παράταση (κ.α. 84-84). Οι «νυχτερίδες» που λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσουν» στην κανονική διάρκεια, τελικά κατάφεραν με σερί 7-0 στα τελευταία 30'' να πάρουν ένα τεράστιο διπλό. Η Φενέρ έχει ρεκόρ 5-11, ενώ η Βαλένθια ανέβηκε στο 7-9 κι ελπίζει για οκτάδα. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Θυμηθείτε τι συνέβη στα χθεσινά (26/12) παιχνίδια ΕΔΩ.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής ΕΔΩ.