24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Eurocup: Την έκπληξη η Τρέντο, ανατροπή για Παρί, εύκολα οι Λάιονς (vid)

Η Τρέντο υποδέχτηκε την Γκραν Κανάρια για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Eurocup. Η ιταλική ομάδα πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη με 75-72 και έσπασε το ρόδι στην Ευρώπη αφού ήταν η πρώτη της μετά από 6 παιχνίδια.

Από την Τρέντο ξεχώρισε ο Σπανιόλο με 13 πόντους (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 5 ασίστ ενώ ο Φλακαντόρι παρότι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα (2/9 σουτ εντός πεδιάς) πρόσθεσε άλλους 12.

Από τους φιλοξενούμενους ο 20χρονος Καλίφα Ντιόπ έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού επικράτησαν εύκολα στην έδρα τους με 97-80 απέναντι στην Σλασκ.

Η ομάδα από την Αγγλία ανέβηκε στο 3-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καταφέρει ακόμα να βρουν την πρώτη νίκη τους και συνεχίζουν αν είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Έλληνας σέντερ έκανε μια μεστή εμφάνιση με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής. Στην κορυφή των σκόρερ βρέθηκαν οι Σαμ Ντέκερ και Ζερεμάια Μάρτιν με 18π.

Στον τελευταίο αγώνα της εβδομάδας για το Eurocup η Παρί κατάφερε να πάρει την πρώτη εντός έδρας νίκη της με 87-84 απέναντι στο Αμβούργο.

Σε έναν αγώνα που είχε συνεχείς αλλαγές στο προβάδισμα του σκορ και τελικά εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Μακόλουμ αστόχησε σε τρίποντο 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού και δεν κατάφερε να το στείλει στην παράταση.

Η Παρί βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 17 πόντους πριν το ημίχρονο αλλά με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραρε 34 πόντους ενώ δέχτηκε μόλις 15 κατάφερε να ανατρέψει τις ισορροπίες και να πάρει μια σημαντική νίκη με ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 4-2 και την 5η θέση ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-4.

Για την γαλλική ομάδα σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Ισμαέλ Καμαγκέιτ με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Από την άλλη πλευρά για το Αμβούργο νταμπλ νταμπλ σημείωσε και ο Γιόνας Μπότερμαν με 12π. και 10 ριμπάουντ.