22.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Eurocup:Στα ημιτελικά η Μπουργκ, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της Προμετέι (vid)

Tεράστια νίκη για την Μπουργκ, κόντρα στην Προμετέι με 95-82 για το πρώτο χρονικά ματς των προημιτελικών του Eurocup.

Η γαλλική ομάδα, η οποία είχε μόλις μία ήττα στην έδρα της στο Eurocup και την δεύτερη καλύτερη άμυνα με 76.4 πόντους μέσο όρο, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε της ομάδας που απέκλεισε τον Άρη.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα από το Ισραήλ ήταν ανταγωνιστική και το ημίχρονο βρήκε την Μπουργκ να προηγείται με μόλις ένα πόντο.

Στην τρίτη περίοδο οι Γάλλοι πήραν... μπρος και με ένα επιμέρους 34-13, "έφτιαξαν" ένα προβάδισμα 22 πόντων(79-57), το οποίο ήταν μη ανατρέψιμο. Παρότι η Προμετέι μείωσε τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε ποτέ να την κατεβάσει σε μονοψήφιο αριθμό.

Η Μπουργκ πλέον θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά, μία εκ των Χάποελ Τελ-Αβίβ και Μπεσίκτας.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Τζέρεμι Μόργκαν και Αιζάια Μάικ οι οποίοι είχαν 17 πόντους έκαστως. Για τους ηττημένους ο Οντρέι Μπάλβιν έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.