18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Eurocup: Σπουδαίο διπλό για Γκραν Κανάρια, άνετα Λιετκαμπέλις και Κλουζ (vids)

Η Τουρκ Τέλεκομ υποδέχτηκε, για τον πρώτο αγώνα του δεύτερου γκρουπ για το Eurocup, την Γκραν Κανάρια.

Ήταν εξαρχής ένα ντέρμπι αφού η τουρκική ομάδα βρισκόταν στην 1η θέση ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 3η. Η ομάδα από την Ισπανία μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +18. Μετά το ημίχρονο η Τουρκ Τέλεκομ αντέδρασε και 2 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά.

Όμως η Γκραν Κανάρια κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό με 88-81 στην έδρα της πρωτοπόρου και να ανέβει στο 5-2 ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο αντίστοιχο ρεκόρ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 1η θέση.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε από την ομάδα των ηττημένων ο Τόνι Τέιλορ, ο οποίος έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους (10/15 σουτ εντός πεδιάς).

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας η Λιετκαμπέλις νίκησε στην έδρα της απέναντι στην Μπρέσια με 79-70.

Η λιθουανική ομάδα με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 4-3 και στην 4η θέση του 1ου ομίλου ενώ η Μπρέσια έμεινε στην 9η θέση με 2-5.

Καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχος ήταν ο Τζαμέλ Μόρις με 13 πόντους και 5 ασίστ ενώ από τους φιλοξενούμενους νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Κένι Γκάμπριελ με 13π. και 10 ριμπάουντ.

Η Κλουζ πήρε μία πολύ σημαντική και άνετη νίκη απέναντι στην πολύ δυνατή Μπανταλόνα με 98-82.

Με αυτή την επικράτηση ανέβηκε στο 3-4 και ισοβάθμισε στην 6η θέση με την Προμετέι και την Ουλμ.

Από την άλλη πλευρά η ισπανική ομάδα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην 1η θέση και υποχώρησε στο 4-3.

Ο Λεονάρντο Μιντλ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής.