18.1 C

Eurocup: Πήρε το θρίλερ το Αμβούργο, άνετα Μπουντούσνοστ και Παρί (vids)

Η Μπουντούσνοστ υποδέχτηκε την Τρέντο για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Eurocup.

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο πήρε μία άνετη νίκη με 73-58 και ανέβηκε στην 1η θέση μαζί με την Γκραν Κανάρια, την Τουρκ Τέλεκομ και την Παρί οι οποίες έχουν και αυτές 5-2.

Από την άλλη πλευρά η Τρέντο συνεχίζει στην 9 θέση με 1-6, πάνω μόνο από την Σλασκ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μάρκο Κουρίτζα με 20 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής ενώ κομβικός ήταν ο Άλφα Κάμπα με 7π. αλλά μαζεύοντας και 16 ριμπάουντ.

Η Παρί έκανε ένα εύκολο διπλό στην έδρα της τελευταιάς στην βαθμολογία Σλασκ με 77-67.

Η γαλλική ομάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και δεν χρειάστηκε να αγχωθεί στη συνέχεια για τη νίκη αφού ολοκλήρωσε το 4ο δεκάλεπτο με μόλις 7 πόντους.

Με αυτή την επικράτηση ανέβηκε στο 5-2 ενώ η πολωνική ομάδα δεν έχει καταφέρει να βρεί νίκη σε αυτές τις 7 αγωνιστικές.

Καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Κάιλ Άλμαν με 26 πόντους και 6 ασίστ ενώ ντάμπλ ντάμπλ σημείωσε ο πρώην «ερυθρόλευκος» Αξέλ Τουπάν με 11π. και 11 ριμπάουντ.

Στον πιο αμφίρροπο αγώνα της ημέρα το Αμβούργο φιλοξένησε την Χάποελ Τελ Αβίβ.

Η γερμανική ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 98-91 σε έναν αγώνα θρίλερ που τελικά κρίθηκε στην παράταση (84-84 κανονική διάρκεια).

Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για το Αμβούργο αφού έφτασε στο 3-4 την ομάδα από το Ισραήλ και παρέμεινε στην 8άδα του 2ου ομίλου.

Μεγάλη εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Γιοέλι Σίλντς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ από 18π. πρόσθεσαν οι Λούκας Μίσνερ και Τζέιμς Γούνταρντ.