23.1 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Eurocup: Με οδηγό Κλαβέλ η Προμετέι, την έκπληξη το Αμβούργο (vids)

Για την πρεμιέρα του Eurocup, ο πρώτος αγώνας της ημέρας ήταν μεταξύ της Προμετέι και της Λιετκαμπέλις, με το ματς να διεξάγεται στη Ρίγα της Λετονίας, λόγω του πολέμου στην Ουκρανία. Οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα τη νίκη με 82-71. Η ουκρανική ομάδα είχε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-31. Μετά το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά.

Το πρώτο ματς στο δεύτερο γκρουπ, όπου βρίσκεται και ο Προμηθέας, ήταν το Μπουντούσνοστ-Αμβούργο. Οι Γερμανοί έκαναν την έκπληξη και έφυγαν με το διπλό από την Ποντγκόριτσα με 66-73 . Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από το δεύτερο δεκάλεπτο και δεν έμειναν ποτέ ξανά πίσω στο σκορ, ενώ η διαφορά πολλές φορές ήταν και διψήφια.

Στον πρώτο όμιλο, μετά την εύκολη επικράτηση της Προμετέι, την συνέχεια έκανε η Μπουρζ, η οποία επιβλήθηκε σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, της Κλουζ με 88-85 . Η γαλλική ομάδα είχε ως οδηγό για τη νίκη το εκπληκτικό 46% στα τρίποντα με 13/28

Ο αγώνας που ολοκλήρωσε τον πρώτο όμιλο ήταν το Τσεντεβίτα-Μπούρσασπορ. Οι Τούρκοι πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 73-81. Οι δύο ομάδες πήγαν μέχρι και το 37' μαζί, αλλά κάπου εκεί ο Κλέμονς με 9 δικούς του πόντους δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Γκραν Κανάρια κέρδισε με 92-81 την Σλασκ. Το σκορ δεν αντιπροσωπέυει απόλυτα το ματς, καθώς οι Πολωνοί άσκησαν τρομερή πίεση στο απόλυτο φαβορί και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, τους βρήκε ισόπαλους με 64-64. Σε αυτό το χρονικό σημείο όμως μέτρησε η ποιότητα της ισπανικής ομάδας και κυρίως του Σλότερ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Σε μεγάλη ημέρα ήταν ένας πρώην παίκτης του Προμηθέα, ο Τζίαν Κλαβέλ, ο οποίος αγωνίστηκε στην Ελλάδα το 2021. Με 20 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Τον γκαρντ από το Πουέρτο Ρίκο βοήθησε στο σκοράρισμα ο Αγκάδα αφού πρόσθεσε 16 και είχε 7 ασίστ. Από την πλευρά της Λιετκαμπέλις διακρίθηκε ο Ζέλικο Σάκιτς με 14 και 4 ριμπάουντ.

Καλύτερος παίκτης στον αγώνα της Μπουντούσνοστ με το Αμβούργο ήταν ο παίκτης των φιλοξενούμενων, Λούκας Μίσνερ, με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 21 λεπτά συμμετοχής (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα). Από την γηπεδούχο ομάδα, ξεχωρίσαν ο Πόποβιτς με 13 και ο παλιός γνώριμος από το πέρασμα του από τον Παναθηναϊκό, Άαρον Γουάιτ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Την διαφορά στον αγώνα της Μπουρζ με την Κλουζ έκανε ο Αμερικανός γκαρντ Τζέιμς Πάλμερ με 16 πόντους, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε και ο σέντερ των Γάλλων Πιερ Πέλος. Από την Κλουζ διακρίθηκε ο Λεονάρντο Μέιντλ με 19 και 6 ριμπάουντ.

Στον αγώνα της Τσεντεβίτα με την Μπούρσασπορ ο απόλυτος πρωταγωνιστής δεν γινόταν να είναι άλλος από τον Κλέμονς με 21 πόντους. Από τους 21, οι 11 ήταν στην τελευταία περίοδο, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη. Ο πρώην άσσος της Φενέρ Αχμέτ Ντουβερίογλου, έμεινε σε ρηχά νερά με 4 και 3 ριμπάουντ, όπως και Ζακ Όγκαστ με 5 και 7 αντίστοιχα.

Ο Σλότερ και ο Κολέντα αναδείχθηκαν πρώτοι σκόρερ στο παιχνίδι της Γκραν Κανάρια με την Σλασκ. Ο Αμερικανός, με Πολωνικό διαβατήριο, έχει δείξει πολλές φορές τις ικανότητες του και το ταλέντο που διαθέτει, αλλά ο Πολωνός, Κολέντα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη στον αγώνα σημειώνοντας 23 πόντους.