24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Eurocup: Η Λιετκαμπέλις το θρίλερ, πολύ δύσκολα η Παρί (vids)

Η Τουρκ Τέλεκομ κατάφερε και έχασε στην Λιθουανία καθώς κρατούσε τη νίκη μέχρι και 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην παράταση νίκησε η απίστευτη Λιετκαμπέλις με 91-86, σημαντική νίκη και για την Προμετέι απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ με 98-89, ενώ η Ουλμ νίκησε στη Γερμανία την Μπουντούτσνοστ με 84-67. Πολύ δύσκολη νίκη για την Παρί στην παράταση απέναντι στην εξαιρετική Μπανταλόνα στην Ισπανία με 101-94.

Για το γκρουπ Β η Λιετκαμπέλις νίκησε την Τουρκ Τέλεκομ καθώς με ένα σερί 11-0 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη πήγε το παιχνίδι στην παράταση (86-86 η κανονική διάρκεια) και εκεί πήρε τη νίκη, καθώς οι Τούρκοι δεν πέτυχαν ούτε πόντο. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο σερι και γενικά στην ανατροπή ο Όραλικ που πέτυχε 9 πόντους από τους 11 με τρια διαδοχικά τρίποντα, ενώ στην παράταση πέτυχε το μεγάλο τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τις τρεις στον όμιλο ενώ έχουνι και τέσσερις ήττες. Από την άλλη οι Τούρκοι έχουν μόλις μια νίκη και αυτή ήταν η έκτη τους ήττα στον όμιλο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Όρελικ με 31 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Γουάλας με 22.

Για το γκρουπ Α Προμετέι και Χάποελ Τελ Αβίβ αναμετρήθηκαν στην Ρίγα (την έδρα που χρησιμοποιούν οι Ουκρανοί λόγω του πολέμου) με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο η Προμετέι έβαλε στοπ στην κατηφόρα που είχε στην διοργάνωση και έφτασε στη νίκη, αυτή ήταν η τρίτη τους στον όμιλο και έχουν και τέσσερις ήττες. Η ομάδα της Χάποελ που έχει καλή εικόνα στον όμιλο έχασε μόλις δεύτερη φορά ενώ έχει τέσσερις νίκες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Οντιάσε με 19 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Ανγκόλα με 18 πόντους.

Στο γκρουπ Β η Ούλμ νίκησε την Μπουντούτσνοστ και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, μεγάλο της όπλο φυσικά είναι η επίθεση της, ωστόσο σήμερα είχε και καλή άμυνα, στο 5-2 έφτασαν οι Γερμανοί ενώ η ομάδα του Μαυροβουνίου έχει πλέον πέντε ήττες και δυο νίκες.

Πρώτοι σκορερ για τους Γερμανούς οι Ματίας και Γουίλιμας με 13 πόντους, για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ο Μακουντού με 17.

Στον τελευταίο χρονικά αγώνα της ημέρας, για το γκρουπ Α η Μπανταλόνα υποδέχτηκε την Παρί, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τους Ισπανούς ναείναι εκπληκτικοί και να φτάνουν ένα σουτ μακριά από τη νίκη, ωστόσο το άστοχο τρίποντο του Άντριους στη λήξη της κανονικής διάρκειας οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Η Παρί με την ποιότητα που διαθέτει κατάφερε να πάρει τη νίκη και διατηρούν το απόλυτο στις νίκες με ρεκόρ 7-0. Οι γηπεδούχοι με την ήττα αυτοί έφτασαν τις τέσσερις ενώ έχουν και τρεις νίκες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Χίφι με 27 πόντους, ενώ για τους Ισπανούς πρώτος σκόρερ ο Τσέρι με 18.

Μπορείτε να δείτε την Βαθμολογία των ομίλων ΕΔΩ.