20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Eurocup: Νίκη για Κλουζ, καθάρισε στο τέλος η Λάιονς (pics+vids)

Η Μπούρσασπορ, που έχανε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή στο τέλος, ένα χαμένο ριμπάουντ της στοίχησε με αποτέλεσμα η Κλουζ να επικρατήσει με 87-83. Με ένα μικρό ξέσπασμα στα μέσα της 4ης περιόδου η Λόντον Λάιονς νίκησε με 83-76 μέσα στην Πολωνία την Σλασκ.

Κλουζ-Μπούρσασπορ: 87-83

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η Κλουζ. Οι Ρουμάνοι μετά από μόλις (7') έφτασαν σε διψήφια διαφορά (21-11). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε εν τέλει, 24-18.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Με σωστή κυκλοφορία στην επίθεση έβρισκαν τα ελεύθερα σουτ. Με "όπλο" το μακρινό τους σουτ λοιπόν πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι για οχτώ πόντους με το σκορ στο 49-37.

Με τον Λεονάρντο Μέιντλ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, αποτελώντας τον κύριο εκφραστή των επιθέσεων της Κλούζ, οι γηπεδούχοι όχι μόνο συντήρησαν την υπέρ τους διαφορά αλλά την αύξησαν στο +14 στο (28') με το σκορ να βρίσκεται στο 65-51. Η Μπούρσα με τους Μπιτίμ και Νίνταμ να σημειώνουν συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να μειώσει αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να "ρίξει τη διαφορά στο -10, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 68-58.

Η Κλουζ συνέχισε και στην τελευταία περίοδο να κάνει καλά όλα εκείνα που της έδιναν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μάλιστα μόλις (3') πριν τη λήξη οι Ρουμάνοι προηγούνταν για +9, 79-70. Όμως κάπου εκεί ήρθε η μεγάλη αντεπίθεση της Μπούρσα την οποία έψαχνε σε όλο το παιχνίδι. Με ένα επιμέρους σερί 9-0 μόλις σε δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 79-79. Έκτοτε το παιχνίδι έγινε ροντέο. Με 35" πριν τη λήξη η ομάδα από την Τουρκία με δύο βολές του Ζακ Όγκουστ μείωσε σε 85-83, στην αμέσως επόμενη επίθεση μάλιστα η Σλασκ αστόχησε όμως Τζέιλεν Τζοόυνς πήρε ίσως το πολυτιμότερο επιθετικό ριμπάουντ ου παιχνιδιού. Αυτόματα πήρε το φάουλ ευστόχησε και στις δύο βολές κλειδώνοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους με 87-83.

Σλασκ-Λόντον Λάιονς: 76-83

Φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην δίνει ιδιαίτερη σημασία στην άμυνα. Για τους γηπεδούχους ο Ράμιγιακ είχε πέντε πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ζούμπσιτς είχε εφτά. Πού υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Λάιονς να προηγούνται με 30-24.

Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδο. Βέβαια ίσως έπεσε... υπερβολικά πολύ καθώς το ένα άστοχο σουτ διαδέχονταν το άλλο. Μόλις 22 πόντους συνολικά σημειώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τους Άγγλους να προηγούνται με 40-36.

όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη διαφορά υπέρ της. Όμως η Σλασκ, με τον Τζερεμάια Μάρτιν να δημιουργεί τα μεγαλύτερα προβλήματα στους Λάιονς, μείωσε στον πόντο μετά από 30' παιχνιδιού, με την τρίτη περίοδο να λήγει 62-61. Υπέρ της ομάδας του Λονδίνου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Από το (36'-38') όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0, ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (78-68). Κάπου εκεί η Σλασκ έμεινε από καύσιμα και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 83-76.