23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Eurocup: Μεγάλα διπλά για Τσεντεβίτα και Προμετέι! (pics+vids)

Η Ουλμ βρισκόταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα στη Ρουμανία, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε το διπλό με 84-81. Ο Χουάν Νούνιεζ με μεγάλο τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Στο 5-4 πλέον η Ουλμ, έπεσε στο 3-6 η Κλουζ. Στο άλλο παιχνίδι η Μπανταλόνα με μία έκρηξη έξω από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο, ξεπέρασε το εμπόδιο της Λιετκάμπελις στην Λιθουανία. Στο 6-3 και την 2η θέση σκαρφάλωσαν οι Ισπανοί, στο 4-5 η Λιετκάμπελις. Στα υπόλοιπα παιχνίδια του 1ου ομίλου η Τσεντεβίτα (2-7) σε μία αναμέτρηση, όπου καμία εκ των δύο ομάδων δεν ξέφυγε με διψήφια διαφορά, επικράτησε με 91-90 στην έδρα της Μπούργκ (6-3). Παράλληλα, η Προμετέι (5-4) έκανε την ανατροπή στο β' ημίχρονο και σόκαρε τους Ιταλούς της Βενέτσια (5-4).

Κλουζ-Ούλμ: 81-84

Οι Ρουμάνοι με τον Εμάνουελ Κέιτ ως αιχμή του δόρατος μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση. Πηγαίνοντας δυνατά σε όλες τις επαφές, ξάφνιασαν τους Γερμανούς, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 με το σκορ στο 24-12.

Η Ούλμ προσπάθησε να συμμαζέψει τα πράγματα στην δεύτερη περίοδο, έριξε στιγμιαία τη διαφορά στο -6 (38-32), όμως η Κλούζ δεν πανικοβλήθηκε, έκλεισε καλά το ημίχρονο και επανέφερε το προβάδισμά της σε διψήφιο νούμερο. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η Ουλμ προσπαθούσε να φτάσει πιο κοντά, όμως η Κλουζ πάντα έβρισκε τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση και διατηρούσε μία διαφορά της τάξης των 8-10 πόντων. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πάλι στο +10, με το σκορ στο 65-55.

Εκεί που η ομάδα από τη Ρουμανία έμοιαζε να ελέγχει την αναμέτρηση για τρία δεκάλεπτα, ήρθε η ολική αντεπίθεση της Ουλμ. Οι Γερμανοί μεθοδικά και με τους Κρίστεν Ρόμπιν αλλά και τον Χουάν Νούνιεζ, συμμάζεψαν τη διαφορά και βρέθηκαν σε απόσταση βολής (1:30') πριν το τέλος (77-77). Μάλιστα με τρίποντο του Τζάλοου οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (81-79) πριν ο Κάρελ Γκούζμαν απαντήσει για την Κλουζ ισοφαρίζοντας σε 81-81, με 30" πριν το τέλος. Ένας εκ των πρωταγωνιστών όμως της ανατροπής της Ουλμ, ο Χουάν Νούνιεζ ευστόχησε σε τρίποντο μαχαιριά, δίνοντας το μεγάλο διπλό στην ομάδα του.

Λιετκάμπελις-Μπανταλόνα: 76-90

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 17-10 στο (7'). Οι Λιθουανοί χτυπήσαν κυρίως από το ποστ προσπαθώντας να βρουν τα κατάλληλα μις ματς. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 21-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με την Μπανταλόνα να μειώνει και να μένει κοντά στην Λιετκάμπελις. Οι Ισοανοί αφού είδαν και απόειδαν έξω από τα 6.75 (2/9), έδωσαν την μπάλα στον Άντε Τόμιτς (7 πόντους 1ο ημιχρ.) μέσα στο "ζωγραφιστό". Ο 35χρονος Κροάτης έδειξε ότι ακόμα το λέει η ψυχούλα του και βοήθησε αρκετά την ομάδα του. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-37 υπέρ των Λιθουανών.

Από εκεί που Χοβεντούτ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό έξω από τα 6.75, στο τρίτο δεκάλεπτο πραγματικά άνοιξαν οι ουρανοί για την ισπανική ομάδα. Με τους Χουάν Πάρα και Πάου Ρίμπας ως κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε έξι συνολικά τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτό προφανώς τους έβαλε σε θέση οδηγού με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο +11 και το σκορ στο 69-58 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ξαφνικά οι φιλοξενούμενοι παρασύρθηκαν από την ευστοχία τους έξω από τα 6,75 και ξέχασαν ότι μπορείς να σκοράρεις και αλλιώς. Αυτό η επιλογή της Μπανταλόνα, έδωσε στους Λιθουανούς την ευκαιρία να βρουν ξανά ρυθμό μέσα από την άμυνα και να μειώσουν σε 72-74 (4') πριν το τέλος της αναμέτρησης. Κάπου εκεί ήρθε όμως ο Αντρές Φελίζ να ξεκολλήσει στο σκορ την Χουβεντούτ. Ο Δομινικανός γκάρντ, ευστόχησε σε δύο τρίποντα, δημιούργησαν ένα επιμέρους 10-0 σερί για τους φιλοξενούμενους. Αυτό πραγματικά έδωσε τη χαριστική βολή στη Λιετκάμπελις που δεν μπόρεσε να αντιδράσει ξανά και να μοιραία να έρχεται η ήττα με 90-76.

Μπούργκ-Τσεντεβίτα: 90-91

Οι δύο ομάδες μπήκαν με επιθετικούς προσανατολισμούς στο πρώτο δεκάλεπτο. Το τέλος του, βρήκε την Τσεντεβίτα να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 26-23. Το όμορφο μπάσκετ συνεχίστηκε από τις δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Τζος Άνταμς να δείχνει από νωρίς ότι βρίσκεται σε καλή μέρα, η Τσεντεβίτα συντήρησε ένα προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έληξε 44-41 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι έμεναν κοντά στο σκορ αλλά αδυνατούσαν να περάσουν και μπροστά, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με μικρές διαφορές της τάξης των 1-4 πόντων. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την Τσεντεβίτα να προηγείται με 64-60.

Πάνω κάτω το ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο. Με τον Πιερ Πεγιός να είναι ο πρωταγωνιστής της Μπούργκ επιθετικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση βολής στο (33') με το σκορ στο 69-70. Από την άλλη πλευρά οι Σλοβένοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να απαντούν, με τους Άνταμς και Φέρελ κυρίως. Με 40" δευτερόλεπτα να απομένουν με δύο βολές του Τζόρνταν Φλόιντ η Μπούργκ μείωσε σε 85-87, όμως στην επόμενη επίθεση ο Γιόγκι Φέρελ δεν λάθεψε από την γραμμή της φιλανθρωπίας, δίνοντας και την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Βενέτσια-Προμετέι: 71-75

Οι Ιταλοί με την βοήθεια της έδρας τους προηγήθηκαν με 19-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Τζεφ Μπρούκς και Ρικάρντο Μορασκίνι ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βενέτσια συνέχισε να συντηρεί μία μικρή διαφορά, με τους Ουκρανούς όμως να μένουν αρκετά κοντά και να μην χάνουν επαφή με το σκορ. Το ημίχρονο έληξε με την Βενέτσια να βρίσκεται στο +6 (36-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Προμετέι έκανε την αντεπίθεσή της. Με προτεργάτες τους Ντι Τζέι Κένεντι και Όγκνιεν Μπάλβιν, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 13-0 στα μέσα του δεκαλέπτου (23'-26') και πήραν το προβάδισμα με 50-40. Συνολικά κέρδισαν το την τρίτη περίοδο με 24-13, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Πλέον οι Ουκρανοί είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρους τους, έβρισκαν και "χτυπούσαν" τα μις ματς στην επίθεση με αποτέλεσμα αυξήσουν το προβάδισμά τους και στο +11 (71-60) μόλις τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η Βενέτσια αντέδρασε, μείωσε στον πόντο (72-71) με δύο βολές του Σπίσου 20" πριν τη λήξη. Ο Ντι Τζέι Στίβενς όμως δεν λάθεψε από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας", δίνοντας το μεγάλο διπλό στην ομάδα του, με 75-71.