23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Eurocup: Με τρομερή ανατροπή στα ημιτελικά η Τούρκ Τέλεκομ (vids)

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Τούρκ Τέλεκομ, επέστρεψε από το -14 και επικράτησε με 86-76 της σκληροτράχηλης Ράτιοφαρμ Ούλμ στη κατάμεστη Άνκαρα Αρένα, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Eurocup, όπου περιμένει μία εκ των Προμετέι ή Προμηθέα Πατρών.

Τρομερό ξεκίνημα στο ματς για την Ούλμ, η οποία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς και έφτασε μάλιστα δύο φορές στο +14 (5-19 και 8-22). Η Τούρκ Τέλεκομ ξύπνησε, μείωσε τη διαφορά και κατάφερε να φτάσει στο 34-37, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το ίδιο δυναμικά μπήκαν οι Γερμανοί και στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν ξανά τη διαφορά και φάνηκε ότι είχαν τον έλεγχο του ματς, αφού ήταν για 35' συνεχόμενα μπροστά στο σκορ. Η πρωτοπόρος του Τουρκικού πρωταθλήματος όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη της, έκανε την τελική αντεπίθεσή της και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 5' πριν τη λήξη του ματς (64-63). Από εκεί και πέρα η Τούρκ Τέλεκομ ήταν πιο ψύχραιμη, η Ούλμ λύγισε, δεν είχε καθαρό μυαλό, δεν μπόρεσε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 86-76 και πήραν τη πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Γκράντ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Τζόουνς με 20 πόντους, 6 ριμπόυντ και 1 ασίστ, ενώ για την Ούλμ ξεχώρισε ο Ντος Σάντος με 21 πόντους και 6/8 τρίποντα.