19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Eurocup: Με την «ψυχή στο στόμα» οι «λύκοι», 100αρα τα «λιοντάρια» (Vids)

Για την 14η αγωνιστική του Eurocup, σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακό τελείωμα, η Γουλβς επικράτησε της ουραγού Τσεντεβίτα στην Λιθουανία με σκορ 91-89 ευστοχώντας σε καλάθι δύο πόντων 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι Λάιονς του Λόνδίνου έφυγαν με το διπλό απο την έδρα της Χάποελ Τελ Αβίβ με σκορ 100-96 και εξασφάλισαν και μαθηματικά την συμμετοχή τους στα playoffs.

Σε αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο, η Λιθουανική Γούλβς υποδέχθηκε την αδιάφορη βαθμολογικά και ουραγό Τσεντεβίτα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με καλύτερο ρυθμό και συνέχιζαν να προηγούνται για την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρνουν να αποσπαστούν με μεγάλες διαφορές.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι «έδειξαν τα δόντια τους» στους λύκους και ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη βρέθηκαν να προηγούνται με 1 πόντο (87-86). Οι γηπεδούχοι όμως είδαν τον Ρασίντ Σουλαϊμόν να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους και επί της ουσίας να τους χαρίζει τη νίκη με σκορ 91-89. Στο 5-9 «ανέβηκε» η Γουλβς και διατηρεί ελπίδες playoffs. Στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη παραμένει η Τσεντεβίτα με 0-14.

Για τους «λύκους» ξεχώρισε ο Ρασίντ Σουλαϊμόν που πέρα από το νικητήριο καλάθι, πέτυχε και 23 πόντους συνολικά. Για την Τσεντεβίτα αντίστοιχα διακριθέντας ήταν ο Κάρλο Μάτκοβιτς που σημείωσε 21 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Γούλβς φιλοξενείται από την Προμετέι, ενώ η Τσεντεβίτα υποδέχεται την Βενέτσια.

Τα δεκάλεπτα: 27-23/46-44/66-65/91-89

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Σε αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο, η φορμαρισμένη Χάποελ Τελ Αβίβ υποδέχθηκε τους Λόντον Λαίονς, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα τον αγώνα. Με κύριο όπλο την καταιγιστική τους επίθεση, οι Λονδρέζοι βρέθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να προηγούνται με 14 πόντους (58-44).

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα καθώς έφτασαν ακόμα και στο -2, 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (98-96). Στο τέλος όμως οι οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι απο τη γραμμή των βολών και πήραν το «διπλό» με σκορ 100-96, εξασφαλίζοντας την είσοδο τους στα playoffs «ανεβάζοντας» παράλληλα το ρεκόρ τους σε 10-4. Στο 11-3 «υποχώρησε» η Χάποελ που επίσης έχει «κλειδώσει» την 6αδα.

Κορυφαίος για τους Λάιονς ήταν ο νεαποκτηθής Ντέιβιντ Νγουάμπα που σημείωσε 17 πόντους. Για την Χάποελ Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Μπαρ Τίμορ που πέτυχε 15 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ.

Την επόμενη αγωνιστική η Χάποελ υποδέχεται την Παρί, ενώ οι Λάιονς υποδέχονται την Μπανταλόνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-28/44-58/70-78/96-100