20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Eurocup: Με «ασύλληπτο» καλάθι οι Λάιονς, με «κομμένα τα φρένα» η Παρί, το «βιολί» της η Μπανταλόνα, 100αρα η Χάποελ Τ.Α, οριακά η Μπουντούτσνοστ (Vids)

Για την 12η αγωνιστική του Γιούροκαπ, στο ματς της ημέρας, οι Λάιονς πήραν νίκη-θρίλερ με σκορ 89-88 κόντρα στη Προμετέι στο Λονδίνο ευστοχώντας σε τρίποντο 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με ήρωα τον Σαμ Ντέκερ. Η Μπανταλόνα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Γουλβς, της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 94-79, φτάνοντας τις 4 σερί νίκες. Η Χάποελ Τελ Αβίβ υποδέχθηκε την Βενέτσια και πήρε το ροζ φύλο κόντρα στους Ιταλούς με σκορ 100-81, κάνοντας 5 τις συνεχόμενες νίκες της. Την 4η συνεχόμενη νίκη της και την 11η σε 12 αγώνες πήρε η εντυπωσιακή Παρί, με τελευταίο θύμα της την ομάδα του Αμβούργου, την οποία νίκησε με σκορ 120-91 και παραμένει μόνη πρώτη. Η Μπουντούτσνοστ πήρε τη νίκη στην έδρα της ουραγού Σλασκ Βρόκλαβ με σκορ 80-79 και παραμένει σε τροχιά 6αδας.

Σε αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο και στο ματς της βραδιάς, οι Λάιονς υποδέχτηκαν την ανταγωνιστική Προμετέι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς θέλοντας να βγάλουν αντίδραση ύστερα από την ήττα-σοκ που είχαν γνωρίσει την προηγούμενη αγωνιστική από το Αμβούργο στο Λονδίνο. Στη τρίτη περίοδο όμως οι μαχητικοί Ουκρανοί έβαλαν δύσκολα στους Λονδρέζους και έκαναν την ανατροπή, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται με 5 πόντους 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Στη συνέχεια όμως ένα γκολ-φάουλ του Φίλιπ και ένα τεράστιο τρίποντο του Σαμ Ντέκερ 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη χάρισαν τη σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους. Τα «λιοντάρια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι «έπεσαν» στο 6-6.

Κορυφαίος για τους Λάιονς ήταν ο Σαμ Ντέκερ, ο οποίος πέρα από το νικητήριο καλάθι, σκόραρε και 16 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και είχε και ένα κόψιμο, σε μία πληθωρική βραδιά. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ρόναλντ Μαρτς που ολοκλήρωσε με 26 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική οι Λάιονς φιλοξενούνται απο την Παρί, ενώ η Προμετέι υποδέχεται τη Τσεντεβίτα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25/51-42/65-64/89-88

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Σε παιχνίδι για τον 1ο όμιλο, οι Γουλβς υποδέχθηκαν την Μπανταλόνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με μόλις ένα καλάθι να τις χωρίζει (45-43). Στο δεύτερο μέρος η Μπανταλόνα «πάτησε γκάζι» και με 30 πόντους ενεργητικό στη τρίτη περίοδο πήγε προηγούμενη στο τέταρτο δεκάλεπτο με +7 (71-64). Στην τελική ευθεία του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προβάλλουν περαιτέρω αντίσταση και τελικά γνώρισαν την ήττα με σκορ 94-79. Οι Ισπανοί, που έφτασαν τις 4 συνεχόμενες νίκες, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-5, ενώ αντίστοιχα οι «λύκοι» με την 4η συνεχόμενη ήττα τους «έπεσαν» στο 4-6.

Κορυφαίος για την Μπανταλόνα ήταν και  πάλι ο Αντρές Φελίζ ο που σημείωσε 18 πόντους, μοίρασε 10 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Την επόμενη αγωνιστική οι Γουλβς θα φιλοξενηθούν από την Μπεσίκτας, ενώ η Μπανταλόνα θα υποδεχθεί την Βενέτσια

Τα δεκάλεπτα: 20-15/43-41/64-71/79-94

Σε αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο, η Χάποελ Τελ Αβίβ υποδέχθηκε την Βενέτσια, με τους Ιταλούς να πατάνε καλύτερα στο παρκέ στην αρχή του αγώνα και να βρίσκονται μπροστά με 6 πόντους στην ανάπαυλα (47-41). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η εικόνα ήταν ολοκληρωτικά διαφορετική. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 59-34 στο δεύτερο μισό και τελικά έφτασαν άνετα στη νίκη με σκορ 100-81, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί τους που πλέον αριθμεί 5 συνεχόμενες επιτυχίες. Για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν τις 4 συνεχόμενες ήττες, το ρεκόρ τους υποχώρησε στο 4-8, ενώ οι εντυπωσιακοί γηπεδούχοι «ανέβηκαν» στο 9-2 και παραμένουν εκ των κορυφαίων ομάδων στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για την Χάποελ ήταν ο Χαβιέρ Μάνφορντ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους. Ο Ρέιτζον Τάκερ ήταν εκ των διασωθέντων για την Βενέτσια.

Την επόμενη αγωνιστική η Χάποελ θα υποδεχθεί το Αμβούργο, ενώ η Βενέτσια θα φιλοξενηθεί από την Μπανταλόνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22/41-47/69-68/100-81

Σε αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο, η Παρί μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα με το Αμβούργο το οποίο υποδέχθηκε στο Παρίσι. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι από νωρίς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Γερμανούς. Οι Παριζιάνοι έφτασαν άνετα σε μία ακόμα επικράτηση, αυτή τη φορά με σκορ και συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν ως η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης συνολικά με ρεκόρ 11-1. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι «βυθίστηκαν» στο 2-10.

Κορυφαίος για την Παρί ήταν για ακόμα μία φορά ο Τι Τζέι Σορτς που πέτυχε 26 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Την επόμενη αγωνιστική η Παρί υποδέχεται τους Λάιονς, ενώ το Αμβούργο φιλοξενείται από την Χάποελ Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 35-27/59-48/88-67/120-91

Σε παιχνίδι για τον 2ο όμιλο, εκεί που αγωνίζεται και ο ΑΡΗΣ, η ουραγός Σλασκ Βρόκλαβ υποδέχθηκε την Μπουντόυτσοστ. Οι γηπεδούχοι παρότι φάνηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα, παραδόθηκαν στην εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο Μπουντούτσνοστ και γνώρισαν την ήττα με σκορ 80-79. Οι Πολωνοί παραμένουν τελευταίοι στον όμιλο με το θλιβερό ρεκόρ 1-11. Στον αντίποδα, η ομάδα από το Μαυροβούνιο «ανέβηκε» στο 5-7 και συνεχίζει να κυνηγά την 6αδα.

Κορυφαίος για την Μπουντούτσνοστ ήταν ο Γιόγκι Φέρελ ο οποίος πέτυχε 17 πόντους. Ο Ντούσαν Μίλετις ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15/34-36/50-58/79-80