23.4 C

Eurocup: Με ανατροπή η Βενέτσια, ρεσιτάλ ευστοχίας η Λιετκαμπέλις (Vids)

Για την έκτη αγωνιστική του Eurocup η Λιετκαμπέλις επικράτησε στην έδρα της επί της Γαλλικής Μπούργκ με σκορ 100-96 κατακτώντας τη δεύτερη φετινή της νίκη. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η μόλις δεύτερη φετινή τους ήττα. Στην Ιταλία, η Βενέτσια πέτυχε νίκη «ανάσα» επί της Τσεντεβίτα με σκορ 95-87 που συνεχίζει να απογοητεύει. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους Ιταλούς, ενώ οι Σλοβένοι παραμένουν τελευταίοι και χωρίς νίκη μετά από έξι αγωνιστικές.

Για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, εκεί που αγωνίζεται και ο ΑΡΗΣ, η Λιετκαμπέλις ξεκίνησε «καυτή» τον αγώνα κόντρα στη Μπουργκ  και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 εύστοχα τρίποντα. Με τους Γάλλους να είναι «απλοί θεατές» στις επιθετικές ορέξεις των γηπεδούχων από μακριά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-14 για τους Λιθουανούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε. Η Μπούργκ σε λιγότερο από 3,5 αγωνιστικά λεπτά ‘’έτρεξε’’ ένα επιμέρους  11-0 και απο τους δεκαέξι πόντους «έριξε» την διαφορά στους πέντε (30-25).

Το τέλος του ημιχρόνου όμως άνηκε και πάλι στους Λιθουανούς. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους επιμέρους 8-2 «ανέβασαν» στους οκτώ πόντους την διαφορά και ο Σιρβίντις με καλάθι στην εκπνοή διαμόρφωσε το 47-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός απο τους δύο «μονομάχους» και η Λιετκαμπέλις συνέχισε να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Βγάζοντας άμυνες και με συνέπεια στο σκοράρισμα οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +11 (72-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπούργκ πατούσε καλύτερα στο παρκέ και «ροκάνισε» τη διαφορά. Μισό λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο -2 (93-91) αλλά κάπου εκεί ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους για ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 100-96. Η Λιθουανική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-4 ενώ οι Γάλλοι «έπεσαν» στο 4-2.

Πρωταγωνιστής του αγώνα και για τους Λιθουανούς ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους. Για την Μπούργκ ξεχώρισε ο Ζακαρί Ρισασέρ που σημείωσε 18 πόντους.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Εντυπωσιακοί έξω από την γραμμή του τριπόντου ήταν οι γηπεδούχοι. Ιστορικών προδιαγραφών η πρώτη περίοδος κατά την οποία ευστόχησαν σε 8 τρίποντα ύστερα από 8 προσπάθειες. Η Λιετκαμπέλις ολοκλήρωσε το ματς με το εντυπωσιακό 12/20 τρίποντα.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπούργκ υποδέχεται τον ΑΡΗ και η Λιετκαμπέλις θα υποδεχθεί την Τουρκ Τέλεκομ.

Τα δεκάλεπτα: 30-14/47-39/72-61/100-96

Τα στατιστικά  του αγώνα

Στην Ιταλία και σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο του Eurocup, η Βενέτσια της μία νίκης υποδέχτηκε την Τσεντεβίτα που ακόμα δεν είχε «σπάσει το ρόδι» για την φετινή σεζόν. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού έχoντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και τον Αμαντού Σόου σε καλή βραδιά οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με σκορ 47-42.

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν δραματικά και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προπορεύονται στο σκορ χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τους γηπεδούχους. Με την Τσεντεβίτα να είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ ξεκίνησε η τελευταία περίοδος.

Στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου με ένα επιμέρους 9-0 η Βενέτσια επέστρεψε στο παιχνίδι και πλησίασε μέχρι και στο -2 (79-81). Όσο πλησίαζε  το σφύριγμα της λήξης η Ιταλική ομάδα συνεχώς έβρισκε επιθετικές λύσεις. Δύο λεπτά πριν το τέλος και με ένα σερί 17-3, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ ύστερα από τρίποντη «βόμβα» του Τάκερ (87-84).

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι και τελικά ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή επικρατώντας των «λιγόψυχων» Σλοβένων με σκορ 95-87. Πλέον, οι Βενετσιάνοι έχουν ρεκόρ 2-4 παίρνοντας «ανάσα» ενώ οι Τσεντεβίτα συνεχίζει την εφιαλτική της σεζόν χωρίς νίκη ύστερα από έξι  αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπάρι Μπράουν Τζούνιορ που σημείωσε 21 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 16 πόντους σημείωσε ο Μπλάζιτς

Την επόμενη αγωνιστική η Βενέτσια θα φιλοξενηθεί από τους Γουλβς ενώ η Τσεντεβίτα θα φιλοξενήσει το Αμβούργο.

Τα δεκάλεπτα: 21-27/42-47/62-72/95-87