18.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Eurocup: Κρατάνε την αντίδραση οι Λάιονς του Κουφού, συνεχίζει αήττητη η Μπουρ(vids)

Σε μια αναμέτρηση στα πλαίσια του δεύτερου ομίλου, στον οποίο αγωνίζεται και ο Προμηθέας Πάτρας(3-1), οι Λόντον Λάιονς(1-3) έκαναν αξιοσημείωτη προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης όμως το -20 του 15ου λεπτού(24-44) αποδείχθηκε αδύνατον να ανατραπεί και ως αποτέλεσμα η αγγλική ομάδα ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπουντούτσνοστ(3-1) με 87-78.

Για τους Μαυροβούνιους ξεχώρισε ο Χέινς με 21 πόντους και 5 ασίστ ενώ κορυφαίος των Λιονταριών ήταν ο ψυχωμένος Ντέκερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Στα ρηχά έμεινε ο Κώστας Κουφός, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους και 4 ριμπάουντ σε περίπου 16 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα:15-29,39-53,60-69,78-87

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Στην Ιταλία, η Μπουρ(4-0) απέδρασε από την έδρα της Μπρέσια(2-2) με 71-69, διατηρώντας το απόλυτο των νικών, παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Φλόιντ πέτυχε 22 πόντους, κερδίζοντας παράλληλα 10 φάουλ ενώ ο Μάικ, o oποίος άγγιξε το double double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, λύτρωσε την ομάδα του με σωτήριο μπλοκ λίγο πριν την εκπνοή. Για τους ηττημένους ο Ντέλα Βάλε σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 5 τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα:16-20,34-39,47-58,69-71

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και με έντονες μονομαχίες η Τουρκ Τέλεκομ(3-1) πέρασε από την έδρα της ουραγού Σλασκ Βρότσλαβ(0-4) με σκορ 75-71.

Οι δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με τον Προμηθέα(3-1) συμβάδιζαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με τις λεπτομέρειες να κρίνουν τον τελικό νικητή. Κορυφαίος του αγώνα ο πρώην Πατρινός Τζέριαν Γκραντ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Οι γηπεδούχοι  που έφτασαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά κοντά στο να σπάσουν το ρόδι στο φετινό Eurocup πλήρωσαν την μεγάλη αστοχία τους από τη γραμμή των βολών(6/17).

Τα δεκάλεπτα:21-16,36-38,53-56,71-75