16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Eurocup: Ζορίστηκαν οι Λάιονς, «καταιγιστική» η Χάποελ Τ.Α, «περίπατος» για Λιετκαμπέλις, με ανατροπή η Προμετέι (Vids)

Για την 8η αγωνιστική του Γιούροκαπ, η Λιετκαμπέλις έφτασε στην τέταρτη φετινή της νίκη επικρατώντας της Σλασκ Βρόκλαβ με σκορ 75-71. Στην Λετονία, η Προμετέι με ανατροπή επιβλήθηκε της Βενέτσια με σκορ 89-82, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες. Στην Σερβία, δυσκολεύτηκε η Χάποελ Τελ Αβίβ, αλλά τελικά επικράτησε της Μπανταλόνα με σκορ 103-99, σε ένα φεστιβάλ πόντων. Ζορίστηκαν οι Λαίονς, αλλά έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, αυτή τη φορά επί της ουραγού Τσεντεβίτα,με σκορ 101-95.

Για τον πρώτο όμιλο, Χάποελ Τελ Αβίβ και Μπανταλόνα «κονταροχτυπήθηκαν» στην Σερβία με στόχο να αποφύγουν την τρίτη τους συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση. Η Χάποελ βρέθηκε απο νωρίς σε θέση οδηγού, με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα «αδυσώπητο ρεσιτάλ ευστοχίας».

Οι Ισραηλινοί ήλεγχαν το παιχνίδι καθόλη τη διάρκεια του, με τις άμυνες να έρχονται στο προσκήνιο μόνο όταν πλησίασε το σφύριγμα της λήξης. Η αναμέτρηση κρίθηκε στο νήμα καθώς οι δύο μονομάχοι ήταν σε απόσταση ενός καλαθιού τα τελευταία λεπτά. Εκμεταλευόμενη τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων στο τέλος, η Χάποελ Τ.Α κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 103-99, «σκαρφαλώνοντας» στο 5-2 ενώ η Μπανταλόνα γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και «έπεσε» στο 3-5.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο εντυπωσιακός Χαβιέρ Μάνφορντ που σημείωσε 31 πόντους. Για την Μπανταλόνα ξεχώρισε ο Αντρές Φελίζ, ο οποίος ολοκήρωσε το ματς με 24 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Χάποελ Τελ Αβίβ αντιμετωπίζει στην έδρα της την Μπεσίκτας, ενώ η Μπανταλόνα υποδέχεται την Προμετέι.

Τα δεκάλεπτα: 26-19/54-44/83-74/103-99

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα.

Σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο, οι Λάιονς του Λονδίνου υποδέχτηκαν την ουραγό Τσεντεβίτα. Αφού ένιωσαν την πίεση των φιλοξενούμενων, τα «λιοντάρια» αγρίεψαν και έφτασαν δύσκολα τελικά στην τρίτη συνεχόμενη επικράτηση τους με σκορ 101-95.

Με αυτή τη νίκη οι Άγγλοι «ανέβηκαν» στο 6-2, ενώ η Τσεντεβίτα συνεχίζει να «βουλιάζει» στον βαθμολογικό πίνακα παραμένοντας η μοναδική ομάδα στον όμιλο χωρίς νίκη ύστερα απο 8 αγώνες και χωρίς την χαρά του «διπλού» στη διοργάνωση απο την Δεκέμβριο του 2022 .

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκέιμπ Ολασένι που σημείωσε 19 πόντους,μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Για την Τσεντεβίτα ξεχώρισε ο πολύπειρος Κλέμεν Πρέπελιτς ο οποίος σημείωσε 23 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Λονδίνου φιλοξενείται απο την Γούλβς, ενώ η Τσεντεβίτα υποδέχεται την Παρί.

Τα δεκάλεπτα: 19-19/50-43/73-70/101-95

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Για τον πρώτο όμιλο του Γιούροκαπ, η Βενέτσια φιλοξενήθηκε από την Ουκρανική Προμετέι στην Λετονία, με την Ιταλική ομάδα να έχει ως στόχο την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση. Παρά το καλό πρώτο ημίχρονο των φιλοξενούμενων, στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «πετούσαν φωτιές» επιθετικά και με ένα επιμέρους 31-25 κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Στην τελική ευθεία του αγώνα οι Ουκρανοί είδαν τους σουτέρ τους να αποκτούν δαιμονιώδη ρυθμό, εκτελώντας με πάνω από 40% από το τρίποντο και κατάφεραν να διατηρήσουν τα κεκτημένα φτάνοντας σε μια σπουδαία επικράτηση με σκορ 89-82, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 4-4. Την ίδια στιγμή η Βενέτσια γνώρισε την πέμπτη ήττα της ύστερα απο οχτώ αγώνες.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Όντρει Μπάλβιν που σημείωσε 15 πόντους. Για την Βενέτσια, διακριθέντας ήταν ο Ρέιζον Τάκερ ο οποίος πέτυχε επίσης 15 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Προμετέι θα φιλοξενηθεί από την Μπανταλόνα, ενώ η Βενέτσια θα υποδεχθεί το Αμβούργο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21/40-44/71-69/89-82

Για τον δεύτερο όμιλο του Γιούροκαπ, εκεί που αγωνίζεται και ο Άρης, η Λιετκαμπέλις δυσκολεύτηκε για μόλις ένα ημίχρονο στην έδρα της απογοητευτικής Σλασκ Βρόκλαβ. Παρά το ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, οι Λιθουανοί στο δεύτερο μέρος πάτησαν «γκάζι» και «τελείωσαν» με άνεση την υπόθεση νίκη με σκορ 75-71, αν και οι Πολωνοί έσωσαν τις εντυπώσεις με ένα επιμέρους 21-7 στη τελευταία περίοδο.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τους φιλοξενούμενους σε οκτώ αγώνες, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου και παράλληλα η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη με ρεκόρ 0-8.

Κορυφαίος για την Λιετκαμπέλις ήταν ο Γκεντιμίνας Όρελικ ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιακούμπ Νιζιόλ, που σημείωσε 21 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Σλάσκ Βρόκλαβ θα επισκεφτεί την Τουρκ Τέλεκομ, ενώ η Λιετκαμπέλις θα φιλοξενηθεί από την Κλουζ.

Τα δεκάλεπτα: 24-28/36-43/50-68/71-75