17.7 C

Eurocup: Η Τρέντο στη παράταση, απέδρασαν οι «λύκοι», εύκολα η Μπανταλόνα (Vids)

Για την πέμπτη αγωνιστική του Eurocup, η Τρέντο πήρε στην παράταση την πρώτη νίκη στην ιστορία της κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ με σκορ 101-96, η Λιθουανική Γούλβς επικράτησε στην έδρα της Τσεντεβίτα με σκορ 86-78 ενώ η Μπανταλόνα νίκησε εύκολα το τελευταίο Αμβούργο 108-76.

Για τον πρώτο όμιλο, η Γουλβς νίκησε 86-78 τη Τσεντεβίτα. Οι Λιθουανοί πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν μαχητικοί μόνο στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης όταν με ένα επιμέρους 21-8 έριξαν την διαφορά στον πόντο (67-68), χωρίς όμως να καταφέρουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Οι Λιθουανοί, πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ στο τέλος υποχρέωσαν την ομάδα της Σλοβενίας στην πέμπτη διαδοχική της ήττα κάτι που την ''εγκλωβίζει''  στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς να έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης. Παράλληλα, οι «λύκοι» πήραν την παρθενική τους εκτός έδρας νίκη και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 2-2.

Κορυφαίος για την Γούλβς ο Ρασίντ Σουλαϊμόν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αμαντού Σόου ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Την επόμενη αγωνιστική η Τσεντεβίτα φιλοξενείται απο την Βενέτσια ενώ η Γουλβς θα υποδεχθεί την Ουκρανική Προμετέι.

Για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης όπου βρίσκεται και ο Άρης, η Τρέντο επικράτησε στην παράταση με σκορ 101-96 (86-86 κ.δ)  της Τουρκ Τέλεκομ για πρώτη φορά μετά απο 6 αγώνες κόντρα στους Τούρκους ,σπάζωντας μια παράδοση 5 χρόνων. Οι φιλοξενούμενοι, στο Ευρωπαϊκό ντεμπούτο του coach Ερνάκ, επισκέφτηκαν την Ιταλία προερχόμενοι από τέσσερις συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ντέρμπι της ημέρας  ανάμεσα σε Τρέντο και Τουρκ Τέλεκομ πρόσφερε μια εξαιρετικά ανταγωνιστική μάχη στο μπασκετικό κοινό με τους Ιταλούς να επικρατούν στις τελευταίες κατοχές της παράτασης. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της Τρέντο για φέτος οι οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-3. Στον αντίποδα, η ομάδα από την Άγκυρα «έπεσε» στο 1-5.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχος ήταν ο εντυπωσιακός Καμάρ Μπόλντγουιν που σημείωσε 28 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους , εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζέιλεν Άνταμς που ολοκλήρωσε με 25.

Την επόμενη αγωνιστική η Τουρκ Τέλεκομ υποδέχεται την φορμαρισμένη Γκραν Κανάρια ενώ η Τρέντο θα επισκεφθεί την έδρα της Σλασκ Βρόκλαβ.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας και  για τον πρώτο όμιλο, υγιεινό περίπατο πραγματοποίησε η Μπανταλόνα επικρατώντας του τελευταίου Αμβούργου 108-76 . Χωρίς να σηκώσει το πόδι της από το γκάζι, η Ισπανική ομάδα έφτασε άνετα στην τρίτη νίκη της για φέτος ‘’σκαρφαλώνοντας’’ στο 3-2 την στιγμή που το Αμβούργο ‘’βούλιαξε’’ στο 0-5.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Άντριου Άντριους κάνοντας ιστορική βραδιά σκοράροντας 33 πόντους. Διασωθέντας από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων ο Σεθ Χίνριξ που σημείωσε 16 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπανταλόνα υποδέχεται τους Λόντον Λάιονς και το Αμβούργο φιλοξενείται από την Μπεσίκτας.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ των ομίλων της διοργάνωσης.