17.1 C
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024

EuroCup: Ο Καλαϊτζάκης “γκρέμισε” την Μπούργκ, νικήτρια στην παράταση η Γουλβς, θεαματική κατοστάρα η Γκραν Κανάρια

Η Λιετκαμπέλις υποδέχθηκε την Γαλλική Μπούργκ για την 5η αγωνιστική του EuroCup. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο Group B της διοργάνωσης. Οι Λιθουανοί πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στην Ευρώπη φέτος με 84-80 απέναντι σε ένα από τα φαβορί για τον τίτλο, σε έναν πολύ οριακό αγώνα.

Η Λιθουανική ομάδα από την αρχή του παιχνιδιού έβαλε δύσκολα στην ισχυρή Μπούργκ παρά το (18-20) υπερ των φιλοξενούμενων. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με την ισχνή διαφορά του (39-36). Η ομάδα του Νέναντ Τσάνακ ήταν αποφασισμένη πως θα φύγει νικήτρια από το σημερινό παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος επικράτησε των Γάλλων και πήρε επάξια την πρώτη της νίκη με  (84-80). Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ήταν ο Σέρβος Μάρκο Πεκάρσκι σημειώνοντας 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ κομβικός ήταν και ο "δικός μας" Γιώργος Καλαϊτζάκης που σημείωσε 14 πόντους και πήρε το πολύτιμο ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού. Για τους φιλοξενούμενους ο πρώην παίκτης του Λαυρίου Χαβιέρ Καστανιέδα ήταν σε τρομερή βραδιά με 23 πόντους.

Ένας συγκλονιστικός αγώνας εκτυλίχθηκε στην Κωσταντινούπολη με την Μπεσίκτας να σημειώνει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο EuroCup απέναντι στην Μπανταλόνα με (82-76). Σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Σε ποδοσφαιρικούς όρους το δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, διότι τα έδωσαν όλα και οι δύο πλευρές, όμως στο μπάσκετ ένας μπορεί να φύγει νικητής από το γήπεδο. Αυτή ήταν η Μπεσίκτας. Το πρώτο δεκάλεπτο το "πήραν" οι γηπεδούχοι με το υπερ τους σκορ να είναι (20-21). Στην δεύτερη περίοδο είδαμε μια συνέχεια του πρώτου τετάρτου με τις δύο ομάδες να "μάχονται" εντός παρκέ και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το (42-41). Μετά την ανάπαυλα η ανταγωνιστικότητα του αγώνα έμεινε στα ίδια επίπεδα με την Τουρκική ομάδα να παίρνει τελικά την νίκη. Για άλλο ένα βράδυ ο Κάιλ Άλμαν ξεχώρισε για τους γηπεδούχους αφού σημείωσε 16 πόντους, ενώ για την Μπανταλόνα ο Άντε Τόμιτς ήταν καταπληκτικός με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Τρεφλ Σοπότ ηττήθηκε στην παράταση από την Λιθουανική Γουλβς με (92-99) . Σε ένα ακόμη παιχνίδι για γερά νεύρα,οι φιλοξενούμενοι "δραπέτευσαν" με την δεύτερη νίκη τους στην Ευρώπη. Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε δικαιωματικά στην Γουλβς, καθώς κυριάρχησε με το (15-25). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον ρυθμό αλλά πήγαν στο ημίχρονο με το εις βάρος τους (37-47). Μετά την ανάπαυλα η Σοπότ μπήκε δυνατά και κατάφερε να πλησιάσει και να ισοφαρήσει το σκορ του αγώνα στο (84-84) στέλνωντας τις δύο ομάδες στην παράταση. Αυτό ,όμως δεν ήταν αρκετό καθώς οι Λιθουανοί ήταν κυρίαρχοι και έφυγαν νικητές από την Πολωνία. Ο Αμερικάνος Μάρκους Γουέδερ με τους 25 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θέρμαν με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Εύκολο βράδυ είχε η Βενέτσια απέναντι στην Χάμπουργκ Τάουερς με τους ιταλούς να επικρατούν με (80-68). Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλο τον αγώνα με την ουραγό στην βαθμολογία στο Group B να μην μπορεί να ακολουθήσει την ομάδα του Νέβεν Σπάχια. Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους αφού είχαν σημαντική διαφορά από τους γερμανούς με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το υπερ τους (22-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα και οι δύο όμαδες πήγαν στα αποδυτήρια με το (46-31). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και "πήρανε" την τρίτη περίοδο με (16-17), όμως "πλήρωσαν" το κακό ξεκίνημα και ηττήθηκαν. Τα μαγικά του έκανε ο Αμερικάνος Ρόντνεϊ Μαγκρούντερ που σημείωσε 28 πόντους για λογαριασμό της Βενέτσια, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο κορυφαίος ήταν ο σέντερ Κουάθ με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Γκραν Κανάρια "διέλυσε" κατακράτος την Γερμανική Ουλμ με το συντριπτικό  (125-78) σε ένα αγώνα που έμοιαζε περισσότερο με παιχνίδι από το NBA. Οι Ισπανοί ήταν συγκλονιστικοί σε όλη την διάρκεια του. Το θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Γκράνκα να προηγείτε με (36-22), ενώ μια ανάλογη επίδοση έγινε και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το (68-37). Το υπόλοιπο του αγώνα συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και τους γερμανούς να παρακολουθούν το "σόου" της Γκραν Κανάρια. Η Ουλμ δεν γλίτωσε την κατοστάρα αλλά η διαφορά πήγε και στο +47. Αν πρέπει να ξεχωρίσουμε κάποιον από τους γηπεδούχους αυτος σίγουρα θα είναι ο ισπανός Μιγκέλ Σάλβο με τους 20 πόντους και τα 5 ριμπάουντ. Ωστόσο για να υπάρξει αυτό το σκορ δεν έιναι μόνο ένας ο πρωταγωνιστής. Για την Ουλμ ο κορυφαίος ήταν Εσενκέ με τους 20 πόντους και τα 4 ριμπάουντ.