21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Eurocup: Η Γκραν Κανάρια έδειξε στο τέλος οίκτο (vid)

Ποιο ντέρμπι; Η Γκραν Κανάρια κυριάρχησε ολοκληρωτικά στον αγώνα με την Παρί που είχε ξεχωριστή σημασία για την τετράδα του 2ου ομίλου του Eurocup επικρατώντας με 118-99. Με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στο 11-2 και «κλείδωσε» το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Η Γκραν Κανάρια ήταν σαρωτική στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 36 στην πρώτη και 32 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 95-69! Το... καλό για τη γαλλική ομάδα ήταν ότι η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς «έσβησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Παρί πήγε στην Ισπανία ως η ομάδα με το καλύτερο εκτός έδρας ρεκόρ (5-1 πριν το αποψινό παιχνίδι) αλλά δεν έδειξε τα στοιχεία που την οδήγησαν σε αυτό.