20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Eurocup: Η Βενέτσια τον ιταλικό “εμφύλιο”, νίκες για Λιετκάμπελις και Γκραν Κανάρια (pics+vids)

H Μπανταλόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ένα επιμέρους σκορ (27-13) επικρατώντας της Μπούργκ με 86-65 παραμένοντας στη 2η θέση του Α' ομίλου. Παράλληλα, 1η παρέμεινε η Προμετέι που πέρασε από την  έδρα της Ουλμ, ενώ η Τάουερς του Αμβούργου με ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο νίκησαν εύκολα την Παρί. Εκπληκτική εμφάνιση για την Βενέτσια ενάντια στην Μπρέσια, ανατροπή στο τέλος για Λιετκάμπελις, εύκολα η Γκραν Κανάρια την Τρέντο.

Μπούργκ-Μπανταλόνα: 65-86

Αρκετά ανταγωνιστικό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, το οποίο έληξε με την Μπανταλόνα να προηγείται για μόλις ένα πόντο, 21-20.

Με τους Πάρα και Τόμιτς οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μία μικρή διαφορά της τάξης των πέντε πόντων 33-28. Με τον Τζέιμς Πάλμερ όμως να σημειώνει οχτώ πόντους για την Μπιύργκ, η γαλλική ομάδα έκελισε καλά το δεκάλεπτο το οποίο τη βρήκε στο -1 (39-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Άντε Τόμιτς να συνεχίζει να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια αλλά και την πολύτιμη συμβολή του Έλενσον η Μπανταλόνα δημιούργησε πάλι μία μικρή διαφορά αυτή τη φορά εφτά πόντων (59-52) που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Αυτή τη φορά όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν και πάλι να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης , αντίθετα παραδόθηκε στις ορέξεις των Ισπανών. Οι οποίοι με τη σειρά τους δεν έχασαν την ευκαιρία και έφτασαν στο +21 (82-61) (2') πριν τη λήξη με το τελικό 86-65 να μην δείχνει απόλυτα την μεγαλύτερη εικόνα της αναμέτρησης.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ουλμ-Προμετέι: 78-83

Καλύτερη η Ουλμ στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε πλήρως το μεγεθός της στη ρακέτα και προηγήθηκε με 21-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Καμία δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων, με την Προμετέι να πηγαίνει στην ανάπαυλα με την μικρότερη δυνατή διαφορά υπέρ της 40-39.

Αρκετά καλύτερη εμφανίστηκε στην τρίτη περίοδο η Προμετέι. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους μέσα στη ρακέτα και με τον Αγκάμπα στην επίθεση να κάνει τη διαφορά προηγήθηκαν μέχρι και για εννιά πόντους (51-42) πριν το δεκάλεπτο τους βρει στο +8, 64-56.

Ο Μπρούνο Καμπόκλο έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή της γερμανικής ομάδας. Ο Βραζιλιάνος φόργουορντ σημείωσε 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν ήταν αρκετοί. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βγάλουν εύκολα άμυνες και κάπως έτσι δέχθηκαν την ήττα με 83-78.

Τάουερς-Παρί: 91-74

Η ομάδα από το Αμβούργο με τη βοήθεια της έδρας της μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση. Προηγήθηκε με 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Λούκας Μάισνερ να δείχνει νωρίς τις προθέσεις του. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ, σούταραν με 54% στα δίποντα με αποτέλεσμα να βρίσκονται σε θέση οδηγού και στην ανάπαυλα, με το σκορ να βρίσκεται στο 46-41.

Η ομάδα του Παρισιού βρισκόταν κοντά στο σκορ θέλοντας να βρει την κατάλληλη ευκαιρία ώστε να πάρει το προβάδισμα. Αυτό όμως δεν έγινε ποτέ καθώς δεν.. εμφανίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 33-16! Με τον Μάισνερ να δίνει το έναυσμα η ομάδα από Αμβούργο έφτασε στο +22 (79-57).

Πλέον τίποτε δεν μπορούσε να αλλάξει δραματικά. Η Παρί δέχτηκε ένα ισχυρό πλήγμα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να μοιάζει απολύτως λογικό. Ο Μάισνερ μάλιστα σημείωσε 26 πόντους και αναμφίβολα ήταν ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού.

Τσεντεβίτα-Λιετκάμεπλις: 87-94

Με τον Γιόγκι Φέρελ να σημειώνει 5 πόντους στην πρώτη περίοδο, η ομάδα από τη Σλοβενία προηγήθηκε με 25-23 στη λήξη της.

Στη δεύτερη περίοδο με καλάθια των Ζόραν Ντράγκιτς και Όμιτς, οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (37-31). Οι Λιθουανοί όμως αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν πριν το ημίχρονο στους τρεις, 45-42.

Ακριβώς η ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι, την Τσεντεβίτα να έχει ένα μικρό προβάδισμα της τάξης 3-5 πόντων και την Λιετκάμπελις να μένει κοντά. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 67-65 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους. Μετά το προβάδισμα τους στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15) χρειάστηκαν περίπου (25') για να προηγηθούν και πάλι. Το κατάφεραν στο (33') με καλάθι τους Μόρις (73-72). Μάλιστα δεν έμειναν μόνο εκεί. Η Τσεντεβίτα έχοντας πάθει μπλακ άουτ στην επίθεση, έδωσε το δικαίωμα στους Λιθουανούς να προηγηθούν με +10 (91-81) και να πάρουν εν τέλη την 8η νίκη τους στη διοργάνωση.

Βενέτσια-Μπρέσια: 90-64

Στον ιταλικό "εμφύλιο" η Βενέτσια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Με τον Μίτσελ Ουατ να ξεκινά "ζεστός" οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην πρώτη περίοδο, 25-21.

Πολύ καλύτερη η Βενέτσι και στην δεύτερη περίοδο. Έχοντας πληθώρα επιλογών στο σκοράρισμα (Μορασκίνι, Τζεφ Μπρουκς, Τζέισον Γκρέιντζερ) οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σερί 11-2, στα τελευταία (2') της περιόδου με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 47-34 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με σκοπό να μην αφήσει το "πόδι από το γκάζι" ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε η ομάδα του Νέβεν Σπάχια.  Κερδίζοντας την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 28-14, εκτίναξαν τη διαφορά στο +27 (75-48). Πολύ κακή εμφάνιση για την ομάδα της Μπρέσια με τον Αμεντέο Ντε Λα Βάλε να έχει 14 πόντους αλλά να μην είναι αρκετό. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με την Βενέτσια να επικρατεί με 90-64.

Γκραν Κανάρια-Τρέντο: 94-88

Με τον Νίκολας Μπρουσίνο να έχει 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο η "νησιώτες" προηγήθηκαν με 30-20. Οι ισπανοί είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους αρκετά νωρίς. Δείχνοντας την ποιότητά τους και έχοντας αρκετούς παίχτες σε καλή μέρα (Ίνγκλις,Μπαλτσερόφσκι) πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 53-44.

Χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα ρυθμό η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς συντήρησε την υπέρ της διαφορά "φλερτάρωντας" μεταξύ των 9-11 πόντων. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 (70-59). Η Γκραν Κανάρια έλεγχε τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Το μόνο που κατάφερε ουσιαστικά η Τρέντο, ήταν να μειώσει με δύο σερί τρίποντα  του Σπανιόλο στα τελευταία 30", γράφοντας το τελικό 94-88.