19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

EuroCup Γυναικών: Μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό (pics)

Ο Ολυμπιακός έγραψε μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του. Επικράτησε της Νεσίμπ Αϊντίν με 87-68 εκτός έδρας, κάλυψε τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα και πέρασε στην επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών, στο Round of 8.

Οι "ερυθρόλευκες" είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ με 83-79, αλλά κάλυψαν τη διαφορά και με το παραπάνω στην Τουρκία. Έβαλαν τη δική τους σφραγίδα από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην αντίπαλό τους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 11-28 και ήταν αυτό το προβάδισμα που εξασφάλισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό σε μια ιστορική βραδιά.

Η Αγγελική Νικολοπούλου είχε 7 πόντους, 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ για τις "ερυθρόλευκες", η Μισέλ Πλούφ σημείωσε 14 πόντους και από 13 είχαν η Τόλφρι, η Σταμάτη και η Βίτολα.

Διαιτητές: Βελίκοφ, Τσάβαρ, Γιούρτσεβιτς

Δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87