20.8 C
Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου, 2024

Eurocup: Εύκολο βράδυ για την Μπαχτσεσεχίρ, απόλυτο έλεγχο η Μπουντούτσνοστ, μεγάλο διπλό οι “Λύκοι”

Με μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, οι Γουλβς επικράτησαν της Χουβεντούτ στη Μπανταλόνα με 86-63, κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη της τέταρτης αγωνιστικής του EuroCup. Η ομάδα από το Βίλνιους της Λιθουανίας πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, ρίχνοντας την ισπανική ομάδα στο 2-2.

Ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ ήταν ασταμάτητος στο Παλάου, σημειώνοντας 26 πόντους με 4/6 τρίποντα και μοίρασε 4 ασίστ, οδηγώντας τους Γουλβς σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.Οι γηπεδούχοι ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα ενός πόντου, με σκορ 36-35.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Η Μπουντούτσνοστ επικράτησε, με 92-83, της πολωνικής Τρεφλ Σοπότ στον δεύτερο γύρο της τέταρτης αγωνιστικής του EuroCup. Η ομάδα του Μαυροβουνίου, με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο όπου δέχθηκε μόλις 10 πόντους, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Πλέον, με ρεκόρ 2-2, δεν έχει αρνητικό απολογισμό στη διοργάνωση.

Παρά τις προσπάθειες του Γιαρόσουαφ Ζισκόφσκι, ο οποίος πέτυχε 33 πόντους με 5/6 τρίποντα και αποτέλεσε την κύρια επιθετική απειλή των φιλοξενούμενων, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Παρόλο που οι Πολωνοί μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντους από τους 19 που έχαναν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Μπουντούτσνοστ βρήκε λύσεις σε κάθε επίθεση, ελέγχοντας τον αγώνα μέχρι το τέλος και εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Η Μπαχτσεσεχίρ υποδέχτηκε την Τρέντο για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup και κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο, κατακτώντας άνετα τη νίκη με 110-70. Η τουρκική ομάδα βρίσκεται πλέον με ρεκόρ 3-1, ισοβαθμώντας ένα γκρουπ ομάδων που μοιράζονται την πρώτη θέση του Α' ομίλου της διοργάνωσης (Χάποελ Τελ Αβίβ, Ουλμ και Γκραν Κανάρια).

Ο Τάι Όντιασε ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας 12 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ. Μαζί με τον Κρίστιαν Μασινμπεργκ, ήταν από τους βασικούς παράγοντες που διαμόρφωσαν τη διαφορά των 24 πόντων στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να αυξάνουν σταδιακά τη διαφορά. Η Μπαχτσεσεχίρ κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 42 πόντους. Η Τρέντο δεν κατάφερε να αντιδράσει αποτελεσματικά, με την τουρκική ομάδα να κλείνει το παιχνίδι με άνεση και να εξασφαλίζει μια επιβλητική νίκη.