17.7 C

Eurocup: Εύκολες νίκες για Τούρκ Τέλεκομ και Γκραν Κανάρια (pics+vids)

Συνέχισαν να φιγουράρουν στην κορυφή του 2ου ομίλου, οι Τουρκ Τέλεκομ και Γκραν Κανάρια με ρεκόρ 7-2 έκαστος. Οι Τούρκοι πέρασαν από την έδρα της Μπουντούτσνοστ με τον Αξέλ Μπουτεγιέ να σημειώνει 26 πόντους. Στον αντίποδα η Γκραν Κανάρια έκαμψε σχετικά εύκολα την αντίσταση του Αμβούργου, με τους Καλίφα Ντιόπ και Νίκολας Μπρουσίνο να είανι οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς.

Μπουντούτσνοστ-Τουρκ Τέλεκομ: 71-84

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκαν με το καλημέρα το "χέρι" τους στο τρίποντο. Πέτυχαν συνολικά πέντε και στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 24-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Τούρκοι, με τον Αξέλ Μπουτεγιέ να σημειώνει 8 πόντους στο δεκάλεπτο, ανέτρεψαν την κατάσταση και βρέθηκαν μπροστά. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 42-38, εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους μέσα στο καλάθι, γεγονός που τους έδινε και καλές προϋποθέσεις για σουτ τριών πόντων όταν έκλεινε η άμυνα των Μαυροβούνιων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν παίχτηκε ωραίο μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Συνεπώς, η Μπουντούτσνοστ δεν εκμεταλλεύτηκε το κακό διάστημα της Τούρκ Τέλεκομ και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να είναι και πάλι στο +4, 58-54.

Στην τελευταία περίοδο η Τέλεκομ ανέβασε την απόδοση της ώστε να μην μπλέξει στο τέλος και κινδυνέψει με μία ήττα. Ο Αξέλ Μπουτεγιέ συνέχισε το βιολί του, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να τον αντιμετωπίσουν και κάπως έτσι η ομάδα άρχισε να ξεφεύγει με διψήφιες διαφορές. Μόλις (3') από την έναρξη της τέταρτης περιόδου η διαφορά πήγε στο +14 (71-58). Η Μπουντούτσνοστ, δεν έδειχνε ότι έχει τις απαραίτητες λύσεις για να αντιδράσει, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν εν τέλη τη νίκη με 84-71, περνώντας από μία δύσκολη έδρα.

Αμβούργο-Γκραν Κανάρια: 76-83

Οι Ισπανοί εξαρχής φάνταζαν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης και φρόντισαν εξαρχής να επιβεβαιώσουν αυτόν τον τίτλο. Απέκτησαν νωρίς μία διαφορά οχτώ πόντων με την πρώτη περίοδο να λήγει 25-17 υπέρ τους.

Μάλιστα οι "νησιώτες" συντήρησαν αυτή τη διαφορά υπέρ τους και στην δεύτερη περίοδο χωρίς να έχουν "βγάλει μάτια" με την απόδοσή τους. Ο Νικολάς Μπρουσίνο έκανε όλη τη ζημιά στο Αμβούργο, με τον Αργεντινό φόργουορντ να βρίσκεται σε καλή βραδιά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 48-37 υπέρ τους.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Με τον Καλίφα Ντιόπ να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, οι Ισπανοί έφτασαν στο +13, με την τρίτη περίοδο να λήγει με 70-57. Οι βάσεις για την επικράτηση της Γκραν Κανάρια επί γερμανικού εδάφους ήδη φαινόταν να είχαν μπει. Οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε στην τελευταία περίοδο, ο Κένταλ Μακάλουμ φαινόταν αρκετά μόνος και κάπως έτσι η Γκραν Κανάρια έφτασε στην εύκολη σχετικά επικράτηση, με 83-76, καθώς μόνο στα τελευταία λεπτά μάζεψαν οι φιλοξενούμενοι τη διαφορά.