20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Eurocup: Άνετα Λάιονς και Βενέτσια, πρώτη νίκη η Σλασκ (vids)

Το καθήκον τους έκαναν οι Λόντον Λάιονς στην Λιθουανία απέναντι στη Γουλβς καθώς έφυγαν με άνεση νικητές με 101-87. Κατάφερε να νικήσει (αν και παραλίγο να τα χαλάσει όλα) για πρώτη φορά φέτος η Σλασκ Βρότσλαβ μέσα στην Τουρκία την Τουρκ Τέλεκομ με 80-71, ενώ η Βενέτσια δεν δυσκολεύτηκε και επικράτησε με 94-77 των Τάουερς του Αμβούργου.

Στο γκρουπ Α οι Λάιονς έκαναν αυτό που έπρεπε προκειμένου να μην χάσουν έδαφος σχετικά με τις δυο πρώτες θέσεις και προσωρινά ανέβηκαν στην δεύτερη θέση, αν θα παραμείνουν έχει να κάνει με τον αγώνα της Μπεσίκτας απέναντι στην Χάποελ καθώς μέχρι πριν τον αγώνα είχαν το ίδιο ρεκόρ. Στο 7-2 οι Άγγλοι ενώ οι Λιθουανοί βρίσκονται στο 4-4.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μόργκαν με 22 πόντους, ενώ τους ίδιους πόντους είχε και για τους Λιθουανούς ο Θέρμαν.

Οι ουραγοί του Γκρουπ Β αναμετρήθηκαν με σκοπό τη νίκη μήπως και μπορέσουν να ελπίζουν για την εξάδα. Η Σλάσκ έφτασε να προηγείται μέχρι και με 20 πόντους διαφορά (ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου 40-60) ωστόσο η Τουρκ επανήλθε στην τέταρτη περίοδο και μείωσε μέχρι και δυο πόντους (64-66 04:50 πριν τη λήξη).

Έμειναν ψύχραιμοι οι Πολώνοί και έχτισαν πάλι διαφορά και κατάφεραν να φύγουν νικητές. Ίδιο ρεκόρ και για τις δυο ομάδες καθώς βρίσκονται στο 1-8, τελευταία στον όμιλο η Τουρκ και προτελευταία με την πολύ μεγάλη και πρώτη της νίκη στον όμιλο η Σλασκ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νιζιόλ με 25 πόντους, ενώ για τους Τούρκους ο Μακ Ντάφι με 18.

Η Βενέτσια επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση και οτι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης απέναντι στους Τάουερς, καθώς καθάρισε την υπόθεση νίκη ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο που έτρεξε ένα σερί 17-0! και ουσιαστικά τελειώσε το παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν ποτέ. Οι Ιταλοί βρίσκονται πλέον στο 4-5 ενώ οι Γερμανοί στο 1-8.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σπίσου με 22 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ντάρχαμ με 17 πόντους.

Μπορείτε να δείτε την Βαθμολογία των ομίλων ΕΔΩ.