18.1 C

Eurocup: Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά προκρίθηκε η Μπανταλόνα (vids)

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Μπανταλόνα με την Χάποελ Τελ Αβίβ, με τους Ισπανούς να επικρατούν με 82-74, παρότι «πετάξανε» στα σκουπίδια το +22 που είχαν χτίσει στο ξεκίνημα. Η ομάδα από το Ισραήλ πλήρωσε το πολύ κακό της ξεκίνημα και έμεινε εκτός Eurocup, με την Μπανταλόνα να περιμένει μια εκ των Γκράν Κανάρια ή Παρί στα ημιτελικά.

Κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο για τη Μπανταλόνα, η οποία μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη από το ξεκίνημα, έδωσε έναν πολύ υψηλό ρυθμό στον αγώνα και έφτασε ακόμη και στο +22 (38-16). Η Χάποελ Τελ Αβίβ κατάφερε να μαζέψει λίγο τη διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Ισπανούς να προηγούνται με 40-29.

Ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Μπανταλόνα να συνεχίζει να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Η Χάποελ Τελ Αβίβ έκανε την τελευταία της προσπάθεια να κλέψει το ματς και 3' πριν τη λήξη του προημιτελικού, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 69-70. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το φινάλε, με τη Μπανταλόνα τελικά να είναι πιο εύστοχη στις τελευταίες επιθέσεις και να επικρατεί με 82-74

Κορυφαίος για την Ισπανική ομάδα ο Τόμιτς με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενος σε εξαιρετική βραδιά ήταν ο Μπράουν με 21 πόντους και 4 ασίστ, ωστόσο δεν ήταν αρκετά για να δώσει τη πρόκριση στην ομάδα.