23.1 C

Eurocup: Νίκη η Μπεσίκτας, “διπλά” για Λάιονς και Μπούργκ! (pics+vids)

Η Μπεσίκτας δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Προμετέι φτάνοντας στο 2-0 στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλά ποσοστά έξω από τα 6.75, με την Προμετέι να μένει στα "ρηχά" ιδίως επιθετικά. Οι Λάιονς με όπλο το μακρινό τους σουτ (50%) πέρασαν από το Αμβούργο, ενώ με εκπληκτική άμυνα στη τελευταία περίοδο η Μπουργκ πήρε το "διπλό" στην έδρα της Τρέντο.

Μπεσίκτας-Προμετέι: 92-70

Με τον Τζόνα Μάθιους να δείχνει τις προθέσεις του από νωρίς (8 πόντους στην πρώτη περίοδο) η Μπεσίκτας πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων μετά από (10'), με το σκορ στο 20-17.

Η Προμετέι, πέρα από τον Τάι Οντιάς όμως, δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα των Τούρκων. Οι γηπεδούχοι σούταραν καλύτερα έξω από τα 6.75 και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ήδη στην ανάπαυλα να βρίσκονται στο +12 (46-34).

Με τον Αρσλάν να δίνει τα απαραίτητα στηρίγματα στον Μάθιους, σε συνδυασμό με τα λάθη της Προμετέι, η Μπεσίκτας αύξησε και άλλο την υπέρ της διαφορά . Με τη λήξη της τρίτης περιόδου η ομάδα της Κωνσταντινούπολης βρισκόταν στο +17 (68-51). Στη συνέχεια ο Μάθιους συνέχισε... "το βιολί του" με τον πρώην παίχτη της Βιλερμπάν  σημειώνει 22 πόντους και την ομάδα του να μην απειλείται, φτάνοντας εν τέλη στην εύκολη επικράτηση με 89-69. Η Μπεσίκατας έφτασε στο 2-0 και η Προμετέι έπεσε στο 1-1.

Τάουερς Αμβούργου- Λόντον Λάιονς: 94-100

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε η διάθεση των δύο ομάδων να μην δώσουν και τόση βαρύτητα στις άμυνές τους. Αμφότερες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 25-25.

Η ομάδα από το Αμβούργο είχε κυριαρχία στο "ζωγραφιστό", με τα λιοντάρια στον αντίποδα να είναι σε εξαιρετική κατάσταση έξω από τα 6.75. Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για τέσσερις πόντους με το σκορ στο 45-41 υπέρ τους.

Με τον σέντερ Αλεξάντερ Τζιέβα να κάνει ότι θέλει επιθετικά κάτω από τα δύο καλάθια οι Τάουερς συντήρησαν την υπέρ τους διαφορά μετά από (30') παιχνιδιού. Ο φωτεινός πίνακας έγραφε 70-65.

Με τον Γκάμπριελ Ολασένι να "δηλώνει" παρών και με όπλο τα μακρινά σουτ οι Βρετανοί επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Με ένα επιμέρους σερί (19-7) στα πρώτα (5') της τέταρτης περιόδου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 84-77. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρίποντο του Μάισνερ μείωσαν στους τρεις (95-92) ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι Λάιονς όμως στάθηκαν ψύχραιμοι  και με καλάθι του Ταρίκ Φίλιπ και έπειτα στο παιχνίδι των βολών με τα φάουλ, δεν λάθεψαν και πήραν τη νίκη με 100-94.

Τρέντο-Μπούργκ: 72-79

Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 23-23. Με τον Πολ Μπιλίνγκα (17 πόντους, 9 ριμπάουντ) να δίνει δύναμη και σκορ στους Ιταλούς, η Τρέντο προηγήθηκε με 33-29 στο (15') της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα όμως η Μπούργκ κυριάρχησε στο παρκέ. Με τους Μπράις Μπράουν (17 πόντοι) και Χιούγκο Μπενίτεζ  να είναι υπεύθυνοι για ένα σερί 13-5 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα με το 44-38 υπέρ τους.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την διαφορά να κυμαίνεται από 2-5 πόντους υπέρ των Γάλλων. Όλα έδειχναν πραγματικό ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Η Μπούργκ όμως με την εξαιρετική της άμυνα δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στην Τρέντο. Οι Ιταλοί δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις με τους αντιπάλους τους να προηγούνται με διψήφια διαφορά (2') πριν τη λήξη. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Μπούργκ έφυγε με το διπλό από την Ιταλία.