21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Eurocup: Απίστευτο «θρίλερ» και ανατροπή για Χάποελ (vid)

Η Χάποελ Τελ Αβίβ μετά την μεγάλη νίκη της απέναντι στην Μακάμπι, αντιμετώπισε στην έδρα της, την Τουρκ Τέλεκομ για την 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Eurocup.

Οι γηπεδούχοι με 10-0 σερί στα 2 τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 84-82 χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Ξαβιέρ Μάνφορντ.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 8-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στην 3η με το αντίστοιχο ρεκόρ.

Ο Μάνφορντ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 33 πόντους (5/13 δίποντα, 7/8 τρίποντα) δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη, αφού ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ήταν αρνητικός με μόλις 4π.

Από την άλλη πλευρά εκπληκτικός ήταν ο πρώην παίκτης του Προμηθέας Τζεράιαν Γκραντ με 24 πόντους, αλλά το καλάθι του που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση ήταν εκπρόθεσμο.