23.1 C

EuroCup: Άντεξε η Τουρκ Τέλεκομ, με buzzer beater η Μπανταλόνα, άνετα η Γκραν Κανάρια (vids)

Σε ένα εντυπωσιακό αγώνα η Μπανταλόνα επικράτησε στην παράταση της Τσεντεβίτα με 88-87 για την δεύτερη αγωνιστική του EuroCup.

Η Μπανταλόνα κατάφερε να πάρει φύγει με το διπλό από τη Σλοβενία και να πάρει την πρώτη της νίκη στη νέα σεζόν του EuroCup, ενώ από την άλλη πλευρά η Τσεντεβίτα υποχώρησε στο 0-2.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 23 πόντους, ενώ στο νταμπλ νταμπλ έφτασε ο Άντε Τόμιτς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η Τουρκ Τέλεκομ αντιμετώπισε εντός έδρας την Μπουντούσνοστ, έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού είχε προβάδισμα 14 πόντων 8 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, όμως τελικά επικράτησε με 79-77, χάρη στο άστοχο σουτ του ΜακΚίνλει Ράιτ στην εκπνοή.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της Τουρκ Τέλεκομ στην διοργάνωση, ενώ η Μπουντούσνοστ υποχώρησε στο 1-1.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Τζέιλεν Άνταμς με 18 πόντους και 2 ασίστ, με τον Τζέιμς Πάλμερ να προσθέτει 16.

Η Γκραν Κανάρια υποδέχτηκε την Ουλμ για την δεύτερη αγωνιστική και επικράτησε άνετα με 111-82.

Με αυτόν τον τρόπο η περσινή πρωταθλήτρια του EuroCup έφτασε στην δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ η Ουλμ γνώρισε την πρώτη της ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Φεράν Μπάσας με 21 πόντους και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ίθαν Χαπ με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.