22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Eurocup: Αντέχει η Μπουργκ, τρομερό φινάλε για Μπανταλόνα (vids)

Η Μπουργκ παρέμεινε στην κορυφή του Α' ομίλου του Eurocup με την εντός έδρας νίκη της με 86-79 επί της Βενέτσια. Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι, αλλά οι Γάλλοι είχαν σε μεγάλη επιθετική βραδιά του Τζόρνταν ΦΛόιντ, το πήραν φτάνοντας το ρεκόρ τους σε 8-3,  και άφησαν τους Ιταλούς στο 6-5.

Σε απόσταση βολής παρέμεινε η Μπανταλόνα, η οποία με κορυφαίο τον Τόμιτς και συμπαραστάτη τον Γκάι στην τελευταία περίοδο που κρίθηκε το ματς,  πήρε το ντέρμπι από τη Μπούρσπασπορ με 83-82 και έφτασε στο 7-4, ενώ οι Τούρκοι έμειναν στο 6-5.

Το φινάλε του αγώνα ήταν απίστευτο, με τη Μπανταλόνα να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό από το +9, 81-72 και τη Μπούρσασπορ να καταφέρνει 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να ισοφαρίσει 82-82 μετά από τραγική επαναφορά των Ισπανών, κλέψιμο του Κλέμονς και ασίστ στον Ονουράλπ.

Ο Αντρες Φελίς όμως, ε΄τρεξε το γήπεδο, κέρδισε φάουλ στο 1,5'', έβαλε 1/2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.