Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Eurocup: Άνετα Τουρκ Τέλεκομ και Μπουντούσνοστ, συνεχίζει το νικηφόρο σερί η Προμετέι (vids)

Η Τουρκ Τέλεκομ υποδέχτηκε το Αμβούργο για την 11η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Eurocup.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι και επικράτησαν άνετα με 98-74

Με αυτή τη νίκη ανέβηκα έστω και προσωρινά στην 1η θέση της βαθμολογίας με 8-3 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 8η με 7-7.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Τζεράιαν Γκραντ, με 18 πόντους (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και 10 ασίστ, φτάνοντας εύκολα στο νταμπλ νταμπλ.

Στην πρώτη σημερινή αναμέτρηση η Προμετέι αντιμετώπισε την Μπρέσια και με ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο Eurocup με 79-72.

Η ουκρανική ομάδα ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7-4 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στην 7η θέση με 5-6.

Καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ντι Τζει Κένεντι με 17 πόντους (5/10 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο σέντερ της Προμετέι, Όντρει Μπάλβιν με 10π. και 10 ριμπάουντ.

Για τον δεύτερο όμιλο άνετα επικράτησε και η Μπουντούσνοστ στην έδρα της απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Σλασκ, με 82-71

Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 4η θέση με 7-4 ενώ η Σλασκ έχει μόλις μία νίκη σε 11 αγώνες.

Από τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν ο Άλφα Κάμπα με 11 πόντους (5/7 δίποντα) και 13 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής.