14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

EuroCup: Όργια από Λουκ Μέι και Βινς Χάντερ (vids)

Παραλίγο 100άρα για τη Βίρτους Μπολόνια, που πέρασε από την έδρα της Μπουργκ Εν Μπρες με 99-87 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Top-16 του EuroCup.

Σούπερ εμφάνιση από τον άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ, Βινς Χάντερ, ο οποίος πέτυχε double-double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ. Σταθερή αξία ο Μίλος Τεόντοσιτς, σημείωσε 20 πόντους, με 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ αλλά και 7 λάθη! Από κοντά και ο Μάρκο Μπελινάλι με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 44-47, 66-72, 87-99

Διπλό με 74-71 και για τη ΜόραΜπανκ Ανδόρρα απέναντι στην Μόρναρ Μπαρ με τον Οριόλ Πάουλι να κάνει λίγο απ'όλα και να τελειώνει το ματς με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 3 λάθη. Ο Αρτσιόμ Παραχούσκι συπμλήρωσε 12 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-34, 57-59, 71-74

Άλλη μία ιταλική επικράτηση. Η Τρέντο υποχρέωσε τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στη δεύτερη ήττα της σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης, κερδίζοντας με 96-84.

Η Τρέντο έκανε μαγικό πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 61-39, ωστόσο,  η Λόκο έβαλε 32 πόντους στην τρίτη περίοδο και πλησίασε σε 74-71, δεν άντεξε όμως μέχρι τέλους.

O 24χρονος Λουκ Μέι πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, πετυχαίνοντας double-double με 25 πόντους (career high) και 15 ριμπάουντ (επίσης career high) συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 61-39, 74-71, 96-84

Εντός έδρας νίκη με 95-90 σημείωσε η Χοβεντούτ Μπανταλόνα απέναντι στην Ναντέρ, με τους Ισπανούς να ζευγαρώνουν τις νίκες τους. Οι γηπεδούχοι είχαν διπλάσιες ασίστ από τους φιλοξενούμενους (22 έναντι 11).

Ο Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης για την ομάδα του Κάρλες Ντουράν, με 12 πόντους και 8 ασίστ. Ο Άντε Τόμθτς πέτυχε 14 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 47-47, 73-66, 95-90