16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Eurocup: Πήρε το θρίλερ η Ζενίτ, ασταμάτητες Μπάγερν-Κουμπάν

Άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Eurocup όπου είχαμε το ματς θρίλερ ανάμεσα στη Ζενίτ και την Τόφας, την ασταμάτητη πορεία των Νταρουσάφακα, Μπάγερν, Κουμπάν που συνεχίζουν αήττητες αλλά και τις πρώτες νίκες στη φετινή διοργάνωση για Λεβαλουά και Γαλατασαράϊ.

Στον πρώτο όμιλο, η Ούνικς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην εντός έδρας αναμέτρηση με το Τορίνο καθώς διατήρησε εύκολα το προβάδισμα του ημιχρόνου (59-45) και με τους Κουίνο Κόλομ (26π. 10ασ.) και Στέφαν Λάσμε (24π. 11ριμπ.) σε τρομερή κατάσταση έφτασε στη νίκη με 101-93. Η Λεβαλουά  έφτασε στην πρώτη της νίκη καθώς νίκησε στο Παλέ Ντε Σπορ την Τσεντεβίτα με 91-81. Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο μέχρι και το 37' (81-81) αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν την αστοχία και τα λάθη τους με αποτέλεσμα η Λεβαλουά να κάνει ένα σερι 10-0 και να πάρει τη νίκη. Οι Κλεμέν Πρέπελιτς (21π.) και Ρεμί Λεσκά (21π.) ήταν οι πρωταγωνιστές για τους νικητές.

Στον δεύτερο όμιλο, η Γαλατσαράϊ πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας εκτός έδρας της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 91-81 σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια και με κορυφαίο τον Ντουάιτ Ράιτ (24 π.) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Αήττητη συνεχίζει η Μπάγερν Μονάχου αφού κέρδισε στο Μόναχο την Ρέτζιο Εμίλια πολύ εύκολα γεγονός που αποτυπώνεται στους 28 πόντους που σκόραρε στην πρώτη περίοδο και με τη σωστή διαχείριση του παιχνιδιού δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα καθώς οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας (Τζαρέντ Κάνινχαμ, Νιχάντ Ντέντοβιτς) είχαν μόλις από 15 πόντους.

Στον τρίτο όμιλο, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέρασε και από την Σερβία όπου νίκησε την Παρτιζάν με 93-83 και έτσι έμεινε πρώτη και αήττητη στον τρίτο όμιλο. Ο αγώνας ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο καθώς στην επανάληψη οι Ρώσοι δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους για κάτι παραπάνω και με κορυφαίο τον Τζο Ράγκλαντ (23π.) έφυγαν με το διπλό. Η Άλμπα Βερολίνου, με την βοήθεια του Πέιτον Σίβα (15π. 7ασ) ο οποίος ήταν και ο MVP, διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (4-1) μετά και το διπλό απέναντι στη Μπιλμπάο με 94-86.

Στον τέταρτο όμιλο, η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης πήρε τον αγώνα της βραδιάς στη Ρωσία απέναντι στην Τόφας με μια δύσκολη ανατροπή που χρειάστηκε το τρίποντο του Κάιλ Κούριτς στα 9'' για να ολοκληρωθεί με τελικό σκορ 84-82. Οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο 28χρονος Αμερικανός πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με μία τρομερή εμφάνιση (27π.) που κράτησε μέχρι και το τελευταίο σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η Γκραν Κανάρια δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν την οποία και νίκησε εύκολα με 84-68, κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Γιούλιους Μπάεθ (11π, 9 ριμπ.) και Οντρέι Μπαλβίν (16π. 10 ριμπ.). Η Τρέντο επικράτησε της Ούλμ εντός έδρας με 77-66 και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης βελτιώνοντας το ρεκορ της σε 2-3. Οι Γηπεδούχοι δημιούργησαν διαφορά 15 πόντων από την πρώτη περίοδο (25-10) και με τον Ντιέγκο Φλακαντόρι σε τρομερή βραδιά να εκτελεί και να μοιράζει (20π. 4/8τριπ. 6ασ.) ήταν δύσκολο να χάσει το προβάδισμα.