27.7 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Eurocup: Ρώσικη κυριαρχία, σούπερ Μαυροκεφαλίδης (pics+vid)

Με τις τρεις εκπροσώπους της Ρωσίας στο Eurocup να πετυχαίνουν ισάριθμες νίκες ξεκίνησε η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων όπου οι Ούνικς, Λοκομοτίβ Κουμπάν και Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης νίκησαν τις Παρί Λεβαλουά, Άλμπα Βερολίνου και Τρέντο αντίστοιχα. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη στην εκτός έδρας νίκη της Λιέτουβος επί της Παρτιζάν.

Με αντεπίθεση και ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Ούνικς των Δημήτρη Πρίφτη και Κώστα Καϊμακόγλου έφτασε στο εντός έδρας 76-68 επί της Παρί Λεβαλουά στον πρώτο χρονικά αγώνα της σημερινής ημέρας της 2ης αγωνιστικής του Eurocup.

H Ρώσικη ομάδα βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 12 πόντους διαφορά, 34-46, αλλά βελτιώνοντας την άμυνά της στο δεύτερο και με τον Κόλομ να οργανώνει (10 ασίστ) και τους Σμιθ (18π.) και Λάσμε (17π.) να εκτελούν, έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε στο τέλος.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε μια άνετη νίκη  στην έδρα της απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 75-59 και έτσι έφτασε τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι γηπεδούχοι παρά το νωθρό τους ξεκίνημα ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Κρις Μπαμπ (20π, 5 ριμπ) και Τζο Ράγκλαντ (18π, 4 ασ, 3 κλ) πήραν την εύκολη νίκη. Για τους φιλοξενούμενους ο μόνος που διασώθηκε ηταν ο  Ντένις Κλίφορντ (10π, 6 ριμπ).

Η  Νταρουσάφακα πήρε μια πολύ δύσκολη νικη απέναντι στην  Τσεντεβίτα και παρόλο πού βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 11 πόντους (37-48) ανέτρεψε την διαφορά και τελικά νίκησε με 85-83. Για τους γηπεδούχους Γουιλμπεκιν (23π, 5ασ) και Τζονσον (20π, 7 ριμπ)  ηταν οι πρωταγώνιστες ενω ο Στιπάνοβιτς (13 π, 10 ριμπ) ξεχώρισε για την ομάδα της Τσεντεβίτα.

Για ένα ημιχρονο κράτησε η  Τρέντο στην Αγ. Πετρούπολη καθώς γνωρισε τελικά την ήττα απο τη Ζενίτ  με 81-70. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλό ξεκίνημα και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπρόστα στο σκορ (42-45). Στο β' μέρος όμως η  Ζενίτ πήρε τα ηνία απο νώρις και τα κράτησε μέχρι το τέλος χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα. Ο πολυτιμότερος του αγώνα ηταν ο Ντεμόντε Χάρπερ (22 π, 5 ριμπ, 6 ασ, 4/5 τριπ) ενω ο καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ηταν ο Ντομινίκ Σάτον ( 18π, 7 ριμπ)

Η Λιέτουβος Ρίτας  του Λουκά Μαυροκεφαλίδη νίκησε με 91-80 στο Βελιγράδι την Παρτιζάν με τον Έλληνα φοργουορντ να πραγαματοποιεί μεγάλη εμφάνιση. Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και ειδικά την τέταρτη περίοδο η Λιέτουβος πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Eurocup. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (26π, 6ρ) και Ρόκας Γκιεντράιτις (28π, 7ρ) ήταν οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους ενώ για την ομάδα του Βελιγραδίου ο Πάτρικ Μίλερ (24π) ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Η  Ρέτζιο Εμίλια πέτυχε την πρώτη της νίκη στους ομίλους απέναντι στη Γαλατασαράι με 74-71 .Σε ενα αμφίρροπο παιχνίδι όπου κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων η Ρέτζιο Εμίλια  με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Τζέιλεν Ρέινολτς (23π, 14 ασ) και Αμεντέο Ντελα Βάλε (27π) κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Για την Γαλατασαράι ο  Σκότι Χομπσον  (18π) ηταν αυτός που ξεχώρισε.

Η Λιμόζ πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Μπιλμπάο με (98-91)και έκανε και αυτή την πρώτη της νίκη στους ομίλους. Η γαλλική ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με το Μαμ Τζαιτέ (17π, 5 ρ, 7/7 πρ) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στην ουσία δεν απειλήθηκε ποτέ. Για τους γηπεδούχους οι οποίοι έχουν πλέον ρεκόρ 1-1 ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς (19π) προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετός.

Επιβλητική ήταν η Μπάγερν Μονάχου απέναντι στην Λιετκαμπέλις την οποία και διέσυρε με (93-57). Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα για να φτάσουν στη νίκη, χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 49-22. Πρώτος σκόρερ για τους Γερμανούς αναδείχθηκε ο Νιχάντ Ντέντοβιτς(15π) σε ένα κατά τα άλλα μοιρασμένο όσον αφορά το σκορ παιχνίδι. Για τους φιλοξενούμενους την διαφορά έκανε ο Τζάνις Πέινερς (14π)