18.7 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Eurocup: Στα… ίσια Πρίφτης και Μπράμος (vids)

Σε ένα τρομερό θρίλερ στο Καζάν, που κρίθηκε στην παράταση, η Μπανταλόνα κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό της στο Eurocup με ένα «χουκ» του Μπροντζιάνσκι, νικώντας την Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ με τον Μπράμος ηγέτη η Βενέτσια επίσης άντεξε στο έξτρα πεντάλεπτο έναντι της Μπαχτσεσεχίρ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες με Έλληνες εκπροσώπους να έρθουν στα ίσια.

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη έχει πολλές φορές ένα... μαγικό τρόπο να είναι πρωταγωνίστρια σε παιχνίδια-θρίλερ, κάτι που φυσικά δεν μπορεί πάντα να σε ευνοεί. Η Μπανταλόνα, μέσα από ένα αγωνιώδες φινάλε στην παράταση, κατάφερε να περάσει από τη Ρωσία με 93-91, κάνοντας το 5/5 στο Eurocup.

Οι Καταλανοί, μάλιστα, ξεπέρασαν την «ψυχρολουσία» της κανονικής διάρκειας, αφού ήταν σταθερά μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο και ανώτεροι των αντιπάλων τους, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν, με την... καραμπόλα που έφερε την μπάλα στον Κάναν, να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί όλα κρίθηκαν, ξανά, στις λεπτομέρειες και με μια υποδειγματική επίθεση, ο κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους, Βλαντιμίρ Μπροντζιάνσκι, σκόραρε με «χουκ» στα 2.8" για τη λήξη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, αφού ο Τζαμάρ Σμιθ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, όπως έκανε και στην κανονική διάρκεια. Ο Τζόρνταν Μόργκαν ξεχώρισε για την Ούνικς με 23 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν είχε πολύ πιο εύκολο έργο στο Πριγκιπάτο, όπου «συνέτριψε» με 88-72 τη Μονακό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν με διαφορά 10 πόντων (34-44), αλλά δεν αρκέστηκαν σε αυτό, «ποδοπατώντας» στη συνέχεια την αντίπαλό τους και κατοικοεδρεύοντας τώρα μόνοι στη δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου, με τον Κέβιν Χέρβεϊ να έχει 17 πόντους με οκτώ ριμπάουντ και τον Άλαν Ουίλιαμς να φτάνει σε double double 13 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ, ενώ ο άλλοτε «κίτρινος» Ουίλ Κάμινγκς πρόσθεσε 15 πόντους και ο πρώην «ερυθρόλευκος» Μιντάουγκας Κουζμίνσκας 11 πόντους με 6 ριμπάουντ. Στην απέναντι πλευρά, ο Μάρκος Νάιτ πέτυχε 17 πόντους.

Με τον Αϊζέια Ουάιτχεντ σε ρόλο ήρωα, η Μόρναρ Μπαρ νίκησε την Μπουντούτσνοστ με 85-82 στην παράταση κι έκανε μεγάλο «βήμα» για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Τζάστιν Κομπς δεν κατάφερε να δώσει την νίκη στους Μαυροβουνίους στην κανονική διάρκεια, έχοντας 1/2 βολές και ισοφαρίζοντας σε 76-76, με την αγωνία να παραμένει και τον Αμερικανό να τους δίνει το μεγάλο «χτύπημα». Όλα αυτά, σε ένα ματς όπου ο Τζέικομπ Πούλεν είχε 23 πόντους με πέντε ασίστ για τους νικητές, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μέλβιν Έτζιμ σημείωσε 15 πόντους με επτά ριμπάουντ.

Η Μάλαγα έκανε ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο σε ένα κλειστό ματς και πέρασε από την έδρα της Ουλμ με 81-76, παίρνοντας το δικό της... αέρα για τους «16». Με τον Φράνσις Αλόνσο σε εξαιρετική κατάσταση να φτάνει τους 21 πόντους, οι Ισπανοί πήραν το αποτέλεσμα, με τους 17 πόντους και επτά ριμπάουντ του Ντίλαν Οσετκόφσκι να μην φτάνουν για τη γερμανική ομάδα.

Η Μπουρ, σε ένα εκπληκτικό της παιχνίδι, πέρασε σαν «σίφουνας» από το Βελιγράδι με 89-76 έναντι της Παρτιζάν. Ανταγωνιστικό, στο ματς αυτό, μόνο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και στη συνέχεια η γαλλική ομάδα κυριάρχησε απόλυτα, με το δίδυμο των Πέλος (28 π., 7 ρ.) και Άντζουσιτς (23 π.) να κάνει τη διαφορά. Από το ναυάγιο των γηπεδούχων λίγοι διασώθηκαν, με τον Νεμάνια Γκόρντιτς να έχει 15 πόντους.

Σε ακόμη ένα «θρίλερ» της βραδιάς, η Βενέτσια άντεξε στην πίεση της Μπαχτσεσεχίρ και επικράτησε με 88-82 στην παράταση. Η ομάδα της Βενετίας είχε το προβάδισμα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι Τούρκοι αντεπιτέθηκαν στο τέλος κι έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Μάικ Μπράμος να οδηγεί εκεί τους γηπεδούχους, σημειώνοντας σε όλο το παιχνίδι 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Έρικ Γκριν είχε 22 πόντους.

Σε ένα... τρελό παιχνίδι λίγο πιο μακριά και, συγκεκριμένα, στην Μπρέσια, η Μπουλόν απέδρασε με 75-70 και αρχίζει να κλείνει την τετράδα στον όμιλό της. Μετά από μια σειρά από ανατροπές, οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που έκαναν... την τελευταία και πήραν το «διπλό», με τον Ρομπ Γκρέι να πετυχαίνει 16 πόντους. Για την ιταλική ομάδα, δεν έφταναν οι 14 πόντοι με επτά ριμπάουντ του Ντούσαν Ρίστιτς, ούτε και το double double 10 πόντων με 10 ριμπάουντ του Κένι Τσέρι.