23.1 C

EuroCup: Επιστροφή Χαραλαμπόπουλου, ήττα στην παράταση η Βενέτσια

Η Βενέτσια έδειχνε πως βαδίζει προς μία άνετη επικράτηση στη Γερμανία, αλλά η Ράτιοφαρμ Ουλμ πήρε τη νίκη στην παράταση με 90-83 για την 3η αγωνιστική του EuroCup. Τα καλά νέα στο... ελληνικό μέτωπο ήρθαν από την παρουσία του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.

Μετά τον τραυματισμό του ήταν η πρώτη φορά που πήρε ουσιαστικό χρόνο στο παρκέ και το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερη δυνατό τρόπο. Μπήμε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 3/3 τρίποντα στο παιχνίδι και βοήθησε την Βενέτσια να φτάσει στο +20 (22-42) με ένα 30-15 στη δεύτερη περίοδο. Ο Ντε Ραφαέλε τον θυμήθηκε ξανά στο 35’ , τον άφησε εκτός στην παράταση και ο Χαραλαμπόπουλος άφησε το παρκέ με 14 πόντους (1/1 2π., 3/5 3π., 3/3 1π.) σε 16’14’’ και ακόμη δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, τρία κερδισμένα φάουλ και κανένα λάθος! Η Ουλμ του Γιάκα Λάκοβιτς βρέθηκε στο +6 (76-70) ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά ο Στέφανο Τόνουτ με 2/2 τρίποντα έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.