27.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Eurocup: Εντυπωσιακή στο φινάλε η Ουλμ (vids+pics)

Το ξέσπασμα της Ουλμ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη με 83-73 επί της Τόφας Μπούρσα, στη Γερμανία, στον εναρκτήριο αγώνα του φετινού Eurocup.

Μάχη σώμα με σώμα δόθηκε στη «Ratiopharm Arena», είναι χαρακτηριστικό πως εφτά λεπτά πριν από τη λήξη το ματς ήταν ισόπαλο 66-66. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ηγέτες τους Λιούις, Φότου και Άκπιναρ ολοκλήρωσαν σερί 18-0 και ξέφυγαν στο 78-66 στο 38’ και, επί της ουσίας, «καθάρισαν» τη νίκη. Με τον Κένι Κάντζι να συμπληρώνει 16π., το συγκρότημα της Προύσας πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο 15’ (31-36), ενώ έστειλε την υπέρ του διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, +7, στο φινάλε της τρίτης περιόδου (55-62).  Εκεί, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση των Γερμανών που έφεραν τα πάνω-κάτω.

Ο Τζόσεφ Λιούις τελείωσε με 26π. και τέσσερις ασίστ, ο Ισαάκ Φότου είχε 10π. και πέντε ριμπάουντ και ο Ισμέτ Άκπιναρ οκτώ πόντους, εφτά ασίστ, πέντε ριμπάουντ και δύο κλεψίματα, ενώ από τους παίκτες του Ορχούν Ενέ ο Κάτζι αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 22π. και ο Ράιμαρ Μόργκαν συνείσφερε 16π. και οκτώ ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 55-62, .